ÂLÂ Parti: LGS’yi kaldıracağız

Adanali

Active member
ÂLÂ Parti: LGS’yi kaldıracağız
İYİ Parti Eğitim Siyasetleri Başkanlığı, 5 Haziran Pazar günü yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin gireceği LGS imtihanına ait toplumsal medya hesabından açıklamada bulundu.

Eğitim Politikaları Başkanlığımızın Liseye Geçiş Sınavı'na ilişkin basın açıklaması… pic.twitter.com/Fl3ChLnD1I

— İYİ Parti (@iyiparti) June 3, 2022

İYİ Parti Eğitim Siyasetleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, LGS’nin öğrencilerde yarattığı gerilim ve bu gerilime bağlı olarak maruz kaldıkları olumsuz psikolojinin farkında oldukları söz edilerek, LGS’yi ‘kuvvetli Okul’ eğitim modeliyle kaldıracakları vurgulandı. Şu kıymetlendirme yapıldı:

“Ezber-Sınav merkezli eğitim sisteminin çocuklarımızın öğrenme marifetlerini ve akademik muvaffakiyetlerini olumsuz etkilediği geçmiş imtihan neticelerina yansımıştır. 2021 yılı LGS neticelerina nazaran, öğrencilerimiz 20 soruluk Türkçe testinde ortalama 9,41 net, 20 soruluk Matematik testinde ortalama 4,2 net ve 20 soruluk Fen Bilimleri testinden ortalama 8,04 net yapmışlardır. Bu sonuçlar mevcut eğitim sisteminin verimliliği hakkında kaygılanmamıza sebep olmaktadır. Ezber-Sınav merkezli eğitim sisteminin aksiliğine ve verimsizliğine karşın, 20 yılda 8 bakan değiştirerek dengeli bir eğitim siyaseti vizyonuna sahip olmadığını ispatlayan, AK Parti hükümetlerinin imtihan kaynaklı sıkıntıların tahlili için yaptığı tek ‘icraat’ aralıklarla imtihanın ismini değiştirmek olmuştur.”

“Çocuklarımıza kendi lisanımızı öğretmediğimiz üzere, okuma-yazma hünerini de kazandıramıyoruz” denilen açıklamada şu biçimde devam edildi:

“Her 100 çocuğumuzdan 22 tanesi öğrenme fakiridir. 10 yaşına geldikleri biçimde sıradan bir metni okuyup anlayamamaktadırlar. Bu durum eğitim sistemimizin kapsamlı bir biçimde gözden geçirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir.

Eğitim sistemimizin en kısa vakit içerisinde marifet geliştirme temelli eğitim modeline geçmesi gereklidir. Bunun için #AzKaldı.

Nitelikli fırsat eşitliği unsuruna uygun olarak her çocuğumuzun daima ve kaliteli bir eğitim aldığı teknolojik donanımlara sahip kuvvetli okullarının kurulmasına #AzKaldı.

Çocuklarımızı dünyayla yarışabilir bir seviyeye getirecek eğitim modelinin uygulanmasına #AzKaldı. Öğretmensiz çocuğumuzun olmadığı, atanamayan öğretmenin kalmadığı eğitim-öğretim devrinin başlamasına az kaldı.”