Bakan Soylu: Büyük ülkelerin vizyonsuzluğu meseleleri gitgide ağırlaştırıyor

Adanali

Active member
Bakan Soylu: Büyük ülkelerin vizyonsuzluğu meseleleri gitgide ağırlaştırıyor
Bakan Soylu, Malezya İçişleri Bakanı Hamzah Zainudin’i makamında kabul etti. Güvenlik ve Acil Durumlar Uyum Merkezi Başkanlığı’nda (GAMER) gerçekleşen görüşmede Suriye sonundaki güvenlik tedbirleri ele alındı.

Soylu, burada yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

”Siz bizim güney hudutlarımıza bilhassa Suriye sonlarımız tarafına gittiniz. Şanlıurfa’yı ziyaret ettiniz. Hem hudut duvarlarımızı gördünüz. Orda aldığımız teknik, insani kapasitesi ve hudut entegrasyon sistemimizi gorebilme fırsatınız oldu. Bu ortada biroldukca teknoloji şirketiyle de savunma endüstride görüşmelerimiz oldu.

Yarın da batı hududumuza bilhassa kıyı güvenlik programını bakılırsaceksiniz. İnanıyorum ki bu üç günlük ziyaret Türkiye ile Malezya içinde hem kardeşliğimizin hem milletlerimizin beklentilerini gerçekleştirecektir. Dünyada biroldukça karmaşıklığın olduğunu maalesef birfazlaca ilkesizlikle karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz. Büyük ülkelerin vizyonsuzluğu ve sorumsuzluğu dünyada bilhassa karşı karşıya kaldığımız sıkıntıları gitgide ağırlaştırmaktadır. Kim ne derse desin 21. yüzyıl globalleşme inhisarının ortadan kalkacağı yüzyıl olacaktır. Kendi kuralsızlıklarını dayatmaya çalışanlar mağlup olacaktır. Onun için bizim üzere ülkelerin daha fazla dayanışmaya gereksinimi vardır. Kardeşliklerini yükseltmeye muhtaçlıkları vardır.”

Malezya İçişleri Bakanı Zainudin ise şu sözleri kullandı:

“Sayın kardeşim Süleyman Soylu biz dün sizin de az evvel belirttiniz üzere İsmail Beyefendi ve ben Suriye hududuna gittik, orada incelemelerde bulunduk. Türkiye’nin hudutlarının nasıl kuvvetli bir biçimde yönetilebildiğine yerinde şahit olduk. Aslında bakarsanız incelemelerim esnasında şunu gördüm. Siz burada sonda yaşadığınız sorunların birçok Malezya’da da mevcut emsal meselelerle karşı karşıya kalıyoruz. İncelemelerim esnasında mümkün mertebede yapmaya çalıştığım şey süreci yeterli öğrenmek burada bir şeyler öğrenip kendi ülkemde de bunları uygulayabilmek oldu.”