Bakan Soylu: Maalesef siyasetimize terörizmin, anarşizmin meşruiyeti bulaştırılmaya çalışılıyor

Adanali

Active member
Bakan Soylu: Maalesef siyasetimize terörizmin, anarşizmin meşruiyeti bulaştırılmaya çalışılıyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Maalesef siyasetimize terörizmin, anarşizmin meşruiyeti bulaştırılmaya çalışılıyor. ‘Ben kararı alayım da nasıl alırsam alayım’ diye bir mantıkla karşı karşıyayız” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tunceli’de HDP’li milletvekilinin polise taş atmasına reaksiyon gösteren Soylu, “Sözde HDP milletvekili polise taş atıyor, bu yasallaştırılmaya çalışılıyor. Ben de vilayet başkanlığı yaptım. 1999, 23 yıl evvelden. Biz de bu tip karşı bir grup aksiyonlar yaptık. Lakin yakıp yıkmadık” dedi.

Üstü kapalı olarak CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkındaki sonucu da pahalandıran Bakan Soylu, “Burada vilayet başkanlığı yaparken, devlete ‘katil devlet’ demedik. Bir taraftan 6’lı masaya oturacaksınız, Siyasi Etik Yasası ortaya koyacaksınız öteki yandan Cumhurbaşkanı’na hakaret edeceksiniz. Siz hangisiniz? Üçüncüsü bunlarla bir arada hukuk bir karar verecek. Buradan istismar, siyasi mağduriyet oluşturabilir miyim diye siyasi manipülasyonlara girmeye çalışacaksınız. Maalesef siyasetimize terörizmin, anarşizmin meşruiyeti bulaştırılmaya çalışılıyor. ‘Ben kararı alayım da nasıl alırsam alayım’ diye bir mantıkla karşı karşıyayız. Bunun hakikat olmadığının altını çizmek gerekir” sözlerini kullandı.

Atatürk Havalimanı tartışması

Atatürk Havaliman
ı’na millet bahçesi yapılması için başlanan çalışmalara karşı yapılan aksiyonlara değinen İçişleri Bakanı Soylu, “Atatürk Havalimanı’yla ilgili, orada bir daha uçuşlar olabilecek. Buradaki bir millet bahçesinin itirazını geçmiş yaptıklarınızla kıyasladıklarınızla nasıl ortaya koyarsınız? Bu karşı karşıya kalınan millet-devlet-değer-kutsallık aleyhtarlığının örtülmesidir. Terörist milletvekili terörist cenazesine gidebildi mi, buna müsaade etmeyiz. Batasuna sonucuna baksınlar. Avrupa müsaade veriyor mu vermiyor mu? HDP’nin terörist cenazesine birfazlaca milletvekilini göndermesiyle devlete ‘katil devlet’ diyen içinde, bir ağaç için Türkiye’nin geleceğini karartmak için gözü karartmışlarla, yeşile yönelik bu itiraz… Bunlar uygulayıcılardır” dedi.

Soylu kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Sakin, sağduyulu bu süreçte daha önlemli tüm sıkıntıları kıymetlendiriyoruz. Bugün yaptılar. Kaç kişinin geldiği, nasıl olduğu, toplumsal tabanı olup olmadığı. İstanbul’da yaşıyorum, otoyol olmasaydı İstanbul trafiği ne olurdu? Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Avrasya olmasa ne olurdu? Sabiha Gökçen, İstanbul Havalimanı olmasaydı size söyleyeyim İstanbul trafiği çekilmez bir hal alırdı, beşerler saatlerce yolda kalırdı. E5’te karşı karşıya kalınan trafik problemi.”