Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristlerin inlerine girip, gömmeye devam edeceğiz

Adanali

Active member
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristlerin inlerine girip, gömmeye devam edeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Müsabakası ve Ödül Merasimi’ne katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

“Sevgili gençler, bedelli öğretmenlerimiz, değerli konuklar, sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, milletin konutuna hoşgeldiniz. Biz külliye dediğimizde birileri rahatsız oluyor. Külliyeler asırlardır bu ülkenin bilim, müzakere, merasim, toplumsal hizmet merkezi olarak faaliyet göstermişlerdir.

Buradaki kütüphanenin dünyada gibisi yok. İstanbul’daki Rami Kışlası’nı bir kongre merkezi ve kütüphaneye dönüştürüyoruz. Batı’nın ahlaksızlığını değil ilmini alacaksın, ona da kendi mührünü vuracaksın.

Dün Pakistan Başbakanı buradaydı ve kendisine bulunduğumuz yerden gösterdim, dedim gezmende yarar var ve bugün oraya gidip gezdiler. Gezdikleri vakit da buraya hayran kalıyorlar. Dünyada Millet Kütüphanesi’nin eşi gibisi neredeyse yok. Müslüman Türk’e bu yakışır, biz de bunu yapıyoruz. Örneğin ben bu proje için birfazlaca mimar arkadaşımı “Dünyayı dolaşacaksınız, beğendiklerini alacaksınız ve daha sonra projelendirip milletin meskenini yapacağız” Sağolsun dünyayı dolaştılar. Sıkıntı işte bu, bütün batının ilmini alacaksın, ahlaksızlığını değil ha, alacaksın ve ona da kendi mührünü vuracaksın.

Biz sık sık şu soruyla karşılıyoruz ‘Cumhurbaşkanım yorulmuyor musunuz?‘ ben de şunu diyorum ‘Gençlerle yol yürüyen yorulur mu? Enerjiyi sizden alıyorum.’ Bakmayın siz bugün gençlerimiz için üzülüyormuş üzere yapanlara, gençlerimizin umutlarını istismar edenlere. Bunlar görünüşte mış üzere yaparlar, başlarında ise 40 tilkiyi dolaştırırlar. Bizim jenerasyonumuz bunların hepsini yaşadı.

Şimdi hukuk nutku atanlar, geçmişte ayrımcılığa ses çıkarmamış hatta sessiz durmuştur. Artık özgürlük nağrası atanlar geçmişte insanların en temel haklarının bile elinden alınmasına ses çıkarmamışlar hatta teşvik etmişlerdir.

‘Teröristleri gömmeye devam edeceğiz’

Teröristlerin inlerine girip onları gömüyorsak gömmeye de devam edeceğiz.

Cuntacılar karşısında el pençe divan duran siyasetçileri hukukçuları unutmadık. Biz çocuklarımız tıpkı zahmetleri yaşamasın diye 20 yılda her alanda ülkemize çağ atlatacak eserler üretiyoruz.

Meşhur Boraltan Köprüsü‘nde askerlerimiz düşmanın eline bırakılmış, askerlerimiz periyodun idaresine ‘Bizi düşmana teslim etmeyin, bizi siz öldürün fakat teslim etmeyin’ demişlerdir. Maalesef düşmana teslim ettiler, bu biçimde bizim mehmetlerimiz düşman tarafınca şehit edildiler.

Şehitlerimiz var, evet. Lakin şehitlerimizin 10, 15, 20 kat öldürülen teröristler var.

Türkiye’de misyona geldiğimizde 76 üniversitemiz vardı artık 207 üniversitemiz var. Gençlerimiz yalnızca eğitimlerine odaklanabilsin diye her türlü yatırımı yapıyoruz, yapacağız. Gençlerimizi araştırmaya ısındıracak her adımı atıyoruz. Bakü’deki şenlikte gençlerimizin neler yapabildiğine şahit olduk. İnşallah bu sene Teknofest’i Samsun’da gerçekleştireceğiz.

‘Biz ders kitabı bulamazdık’

Geçmişte ülkemizdeki en büyük ıstıraplardan biri ders kitaplarıydı. Biz ders kitabı bulamazdık. Siz dokumacılık kağıdı nedir bilir misiniz? Biz bunları ağabeylerimizden satın alamazdık, vermezlerdi. Kırtasiyeci dükkanına gidersiniz, o kitabınız yok, 1 hafta daha sonraya size gün verirlerdi. Biz bunları yaşadık, dedik ki bu jenerasyon bunları yaşamasın. Kitaplarınızı sıralarınızın üzerine koyalım ve eğitim-öğretim yılı başlarken yavrularımız kitaplarını sıralarının üzerinde görsünler. Bunu yapıyor muyuz? Yapıyoruz. Devam edecek miyiz? Evet, devam edeceğiz.

Öğrencilerimize 2003 yılından beri her eğitim öğretim yılı başında fiyatsız olarak ders kitaplarını fiyatsız olarak veriyoruz. Bu periyot başında yardımcı kaynakları da fiyatsız dağıtmaya başladık. Bir yenilik daha yapıyoruz; yardımcı kaynaklarımızı da öğrencilerimize ulaştıracağız. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimize teslim ediyoruz. Bu yeni uygulamanın iyi olmasını diliyorum. Kütüphanesiz okul bırakmıyoruz. Okul kütüphanelerinde kitap sayılarını yıl sonunda 100 milyona çıkarıyoruz. Bir birincisi daha gerçekleştirerek tüm öğrencilerimiz için yaz okulu devrini başlatıyoruz.

Uzay misyonu

Uzay misyonunu küçümseyenlere rastlıyoruz. Biri çıkmış ‘Her şey bitti artık sıra uzaya mı geldi?’ diyor. Bunlar gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birilerinin Neil Armstrong’u varsa bizim de Ahmet’imiz, Ayşe’miz, Fatma’mız varhttps://t.co/u99kZlak4I pic.twitter.com/IK0QvZOGhx

— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) June 2, 2022

2023 yılında bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimizi ilan etmiştik. 35 bin kişi sisteme kaydoldu. Müracaatlar 23 Haziran akşamına kadar devam edecek. Biz uzay yarışında olacağız, birebir vakitte en ön saflarda yer alacağız. O göndereceğimiz evladımız tahminen de bu salonda.”