Mehmet Ali Şahin: Darbe başarılı olsaydı Meral Hanım başbakan olabilirdi

Adanali

Active member
Mehmet Ali Şahin: Darbe başarılı olsaydı Meral Hanım başbakan olabilirdi
Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Mehmet Ali Şahin 6’lı masanın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini değiştirmek için ortaya çıktığını sav etti.

Şahin, “Bu seçimlere mevcut anayasaya göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bakılırsa giriliyor. Seçimlerde Cumhurbaşkanı yüzde 50 artı 1 ile seçilecek. Halk onun kuracağı hükümete güvenoyu vermiş olacak. Bu sisteme geçmeye halkımız karar verdi” dedi.

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre 6’lı masanın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini kaldırmayı istediğini tabir eden Şahin, şunları söylemiş oldu:

“Bu bir hayaldir. Bu siyasi partilerin genel liderleri kesinlikle yeni durumu benimsemeleri ve projelerini ona göre yapmaları gerekir. Geleceğe hakikat olmamış olan bir sisteme göre şimdiden şekillenmeye çalışırsanız yolda kalırsınız. örneğin Meral Hanım ‘Başbakan olacağım’ diyor. Meral Hanım bu bahtı kaçırdı. 15 Temmuz 2016’da şayet FETÖ’cüler başarılı olsaydı başbakan olabilirdi. Gerçekten 15 Temmuz 2016’ya gerçek giderken ‘Ben başbakan olacağım, Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ diyordu. Ne gariptir ki darbe teşebbüsünde bulunan kurulun ismi da Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ kuruludur. Meral Hanım artık başbakanlık sevdasından, maksadından vazgeçmelidir. Darbe başarılı olsaydı olacaktı. Millet buna mani oldu. ötürüsıyla ütopya peşinde koşuyorlar. Öbürleri de cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan olacağız diyorlar. Kendi ortalarında anlaşamıyorlar. Alışılmış kendi ortalarındaki bu çekişmeleri kamuoyuna da yansıyor. Kamuoyu da büyük dikkatle takip ediyor. Ya bunlardan bir şey olmaz diye düşünüyorlar.”

Şahin, “Geçenlerde Cumhurbaşkanımız tabir etti. İki kaptan bir gemiyi batırır. 6 kaptan bu gemiyi daha fazlaca batırır. Geçmişte biz koalisyon devirlerini hayli yaşadık. Bunlar fazlaca uzun ömürlü ve memlekete faydalı olmadı. ötürüsıyla o imgeleri veren bu 6’lı masanın Türkiye’nin geleceği ile ilgili vatandaşa umut vermesi pek mümkün değildir. Hala Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayamadılar. Daha bunlar 10. görüşmede halka umut veren, gelecekle ilgili halkın beklentilerine yanıt verecek bir proje çıkmadı. Bundan daha sonra da çıkacağını düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

Genel seçimlerde aday olup olmayacağı konusunda bilgi veren Şahin, şunları söz etti:

“Adaylık müracaatında bulunmadım. Genel merkezimiz de bunu anlayışla karşıladı. Vatandaşlarımızın bir ekip taleplerini burada takip etme çabası ortasındayız. Benim bu biçimde bir müracaatım olmadı. Anketler yapılır, teşkilata sorulur. ‘Buradan en çok oyu Mehmet Ali Şahin ile alacağız’ diye bir sonuç çıkarsa ve genel liderimiz size gereksinimimiz var diye beyanda bulunursa cumhurbaşkanımızı kırmam. Fakat bu sorumluluğu Karabük’te yerine getirebilecek fazlacaça arkadaşımız var. ötürüsıyla benim milletvekili listeleri ile ilgili niyetim budur.”