Tolunay Kafkas: 3’lü savunma ile oynamayı düşünüyoruz

bencede

Global Mod
Global Mod
Ümit Ulusal Futbol Kadrosu, 27 Eylül Salı günü Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu’nda hazırlık maçında Gürcistan ile karşı karşıya gelecek. Hazırlıklarına Riva Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde devam eden Ümit Ulusallarda teknik yönetici Tolunay Kafkas ile futbolculardan; Berkay Vardar, Erencan Yardımcı ve Bertuğ Özgür Yıldırım, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hazırlıkların çok yeterli geçtiğini lisana getiren Ümit Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Tolunay Kafkas, “Özellikle geçen seniçin kalan yaşı küçük oyuncular ile oynamak zorunda kalmıştık. Geçen seniçin devam eden 7-8 kişi ve yeni oluşacak küme için, eklenen yeni arkadaşlarımız var. Bilhassa bu bir hafta ortasında oyun ideolojimizi pres, geçiş ve tedbir alma üzere mevzular üzerinde ağırlaşarak idmanlarımızı devam ettiriyoruz. Maçta elimizdeki oyuncuların bilhassa forvet, forvet ardı ve stoperlerin elimizde kaliteli olmasından dolayı 3’lü savunma ile oynamayı düşünüyoruz. Aslında saha dizilişleri fazlaca değerli değil lakin oyun ideolojisi manasında biraz sistemsiz oynamaya devam etmeye çalışıyoruz. Onun da bir sürü açılımları ve parametreleri var. Bir hafta içerisinde sığdırabildiğimiz her mevzu başlığını idmanlarda yapmaya çalışıyoruz” formunda konuştu.

“ÜMİT ULUSAL GRUP ÇOK DEĞERLİ BİR YER”

Tolunay Kafkas, Ümit Ulusal Kadro’nun epey kıymetli bir yer olduğunu kaydederek, “Özellikle de bir geçiş yeri. Ravil Tagir ile sayıyı bilmiyorum ancak 13-14 oyuncu benim dönemim ile bir arada A Ulusal Ekibe yükselme başarısı gösterdi. Bu da benim için bir gurur kaynağı. Çok da keyifli oluyoruz. Bilhassa A Ulusal Ekip havuzunu genişletmek, rekabet ortamını daha fazla arttırmak ve aşikâr durumlarda oyuncu sayısının fazla olması bizim öncelikli gayelerimizden bir tanesi. Bu bağlamda da ben son derece memnunum. Bir de hazırlık maçı ile ilgili de bir şeyler eklemek isterim. Almanya ile oynayacaktık ancak kimi niçinlerden dolayı iptal oldu. Apar topar Gürcistan ile oynamayı kabul ettik. O da 2 yaş büyükler ile oynayacaklar. Aslında biz kendi yaş gruplarımızda oynamayı istiyoruz. Natürel burada kritik oyuncular var. Bilhassa Arda ve Kenan üzere 2005 doğumlu oyuncular var. Çok fazla bir yaş baremi var. 5 yaş var. Biraz yaşımızın küçük olması, onların büyük olması istemediğimiz bir durumdu. Fakat yapacak da bir şey yok” diye konuştu.

“İŞİMİZ HERKESİ MİLİ EKİBE KAZANDIRMAK”

Yusuf Demir’in durumu ile ilgili konuşan Kafkas, “Onunla ilgili biz açıklamaları yaptık. Dursun Bey’in ve federasyon liderinin içinde olan bir hususa döndü. Bizim kederimiz hiç bir kimseyi kaybetmek yahut suçlamak, savunmak değil. İşimiz herkesi mili kadroya kazandırmak. Şayet bunun bir prosedürü var ise onu federasyon liderimiz, idare heyetimiz ve Galatasaray Kulübü çözer” dedi.

BERKAY VARDAR: A ULUSAL FORMAYI GİYİP, AİLEMİ GURURLANDIRMAK ÜZERE BİR MAKSADIM VAR

Gürcistan maçında alandan âlâ bir sonuçla ayrılmak istediklerini tabir eden Berkay Vardar, “Yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Âlâ isimler var, hepsi birbirinden yetenekli. A Ulusal ekip, yıldız adayları hepsi, bende dahil. Ağır bir tempoda çalışıyoruz. Salı günü hoş bir sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Olağan ki her futbolcu, her Türk genci üzere benim de A Ulusal formayı giyip; kendimi, ailemi gururlandırmak üzere bir amacım var. Çok çalışıp, düzgün yerlere geleceğiz inşallah” tabirlerini kullandı.

ERENCAN YARDIMCI: İDMAN YAPTIKÇA BİRBİRİMİZE DAHA ÇOK ALIŞACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

Hazırlıkların uygun gittiğini tabir eden Aytemiz Alanyasporlu Erencan Yardımcı, “Her şey hayli hoş gidiyor, her şey yolunda. 2002-2003 yaş kümesi olarak birinci kere bir ortaya geliyoruz. çabucak hemen birbirimize alışmadık. 3, 4 gündür bir arada idman yapma bahtımız var. İdman yaptıkça birbirimize daha fazlaca alışacağımızı düşünüyorum. Gürcistan maçı ile de vira bismillah diyeceğiz. Meslek planlamamı menajerimle hayli güzel yapıyoruz. İnşallah gelecek senelerda bunun meyvesini toplayacağız. Alanyaspor ‘da da ufak ufak müddetler almaya başladım. Daha fazlaca müddet almaya devam edeceğim” halinde konuştu.

BERTUĞ YILDIRIM: A ULUSAL KADROYA GİDEN YOL BURADAN GEÇİYOR

A Ulusal ekibe yükselmek için epeyce çalıştıklarını belirten Hataysporlu Bertuğ Yıldırım, “Çok şükür kamp başladı. Şu ana kadar bir kahır yok. Her gün yeterli çalışıyoruz. Salı günü olağan ki kazanmak için alana çıkacağız. Birinci temennimiz dostluk ortasında bir maç olur, kazasız belasız bir maç atlatırız inşallah. A Ulusal kadroya giden yol buradan geçiyor. Natürel ki herkes bunun farkında. her insanın amacı evvela oraya tırmanmak. Orası için hayli çalışıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah güzeli olur” diye konuştu.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Ümit Ulusal Kadro, 27 Eylül Salı günü Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu’nda hazırlık maçında Gürcistan ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü. TFF Riva Tesileri’nde teknik yönetici Tolunay Kafkas yönetimendeki antrenman koşu ve ısınma hareketleri ile başladı. El topu çalışmaları ile devam eden idmanın basına kapalı kısmında ise taktik çalışmalar gerçekleştirildi.

DHA