Uzman, görsel sisin herkesin çığlık attığı bir oda gibi olduğunu söylüyor

Bakec

Member
Reklam görsel dumanı, kamusal alanın agresif ve tatsız reklamlarla, bakılması neredeyse imkansız olan genel çevre kirliliğidir. Most'ta ne kadar duman var?
Most Mlo'da gözle görülür bir duman yok. Ancak bu kadar çok açık hava reklam panosu, reklam yelkeni, tabela ve pankartlı çeşitli yapılar olmamasına şaşırdım. Şehirler genellikle bu reklamlarla tamamen kaplanır, ancak Çoğu'nda başka yerlere göre daha fazla reklam vardır. Sorun orada değil ama çok daha kötü olabilir. Ancak kılavuzda, görsel dumanın başka bir kaynağına odaklanıyoruz: kuruluşların reklam tabelaları, yani iç mekandaki çok çeşitli çıkartmalar, iç mekandaki yanıp sönen yazılar, tabelalar ve plaketler, aynı zamanda kaldırımlardaki reklamlar. Most'ta da bu yönde çok çalışma var. Geçmişte zarif mimariye sahip birçok bina var ama günümüzde reklam amaçlı kullanılıyorlar. Reklam da zevkli bir şekilde yapılabilir ki şehre zenginlik katsın.

Hub'da sorun olduğunu varsayıyorum.
Merkezin yatırım projesi olması gerekiyor, kaliteli mimarisi de var. Ancak bugün bu ek parça çok sayıda parlak renkli çıkartmayla kaplıdır. Şehir merkezindeki binaların esas olarak İnşaatçı sınıfına göre zarafeti, binaların duvarlarının zeminde ince, yumuşak, cam bir cepheye sahip olması ve bu cephenin sıvı, malzeme cephesiyle kontrast oluşturması gerçeğine dayanmaktadır. onların üstünde. Ancak bugün kırılganlık ve incelik, cam ve beton oyunu, büyük bir erkek ve palmiye ağacı çıkartmasının yanında, solaryumdaki bir erkek veya kadın motifli bir çıkartmanın bulunmasından rahatsız oluyor. Her türlü zarafeti öldürün.

Neyin iyi bir sürüş olduğu ve neyin olmadığı açıkça nasıl belirlenir?
Bu mümkün değil ve kılavuzda bundan bahsetmiyoruz bile. Cadmus başka bir rengi, başka bir grafik işlemciyi, başka bir yazı tipini içmek ve bunun hakkında konuşmamak güzeldir manul. Amacı yine işletme sahibinin kendine bazı sorular sormasıdır: İşletmem için anlamlı olması için hangi reklam öğelerine ihtiyacım var? Şirket logosunu mimariye ve komşulara uyacak şekilde nereye yerleştirebilirim? Kapıya yalıtımlı bir tabela yapıştırmamak için sezonluk tekliflerle ilgili bilgiyi nereye koyacağım? Manuel daha çok reklam öğelerinin sayısı, doğru konum veya maksimum boyutlardan bahsetti. Önerilen değerler bireysel evlerin mimarisine dayanmaktadır. Manuel'in önerdiği kurallar böyle bir çerçeveyi, oyunun temel kurallarını ve herkesin kendi zevkine göre doldurabileceği iki büyük alanı oluşturuyor. Ancak bu temel kurallara uyulursa her şey yolunda gidecek ve ben de iyi olacağım.

Belediye başkanları işletmelere, işletmelerinde ne tür reklamlar yapmaları gerektiğini ne ölçüde dikte edebilir? Mevzuat neye izin veriyor?
Clem Manula ya da köprü hakimi kimseye hiçbir şey dikte edemez. Manul sp pin tasarımları ve zamanında reklam vermenin yolları hakkında fikirler. Böylece iş kadını için etkili olur ve kamusal alanı aşırı kalabalıklaştırmaz. Mevzuat, temel kuralları, yani bir reklam unsuru için inşaat ruhsatına hangi boyuttan itibaren başvurmanız gerektiğini belirler. Kanun size reklam ekipmanlarının çevrenin mimari ve kentsel karakterine müdahale etmemesi gerektiğini söylüyor ve biz de bunun gerçekte ne anlama geldiğini kılavuzda açıklamaya çalışacağız.

Reklam tabelası çalıştıran uren'in manul'u kimdir?
Çoğunlukla Most'ta kimin işletmesi olduğunu ve buranın şarap dükkanı mı, buhurdanlık mı, yoksa obleen dükkanı mı olduğunu biliyorum. Ama genel olarak yaşadığım şehrin şeklinin kimin umurunda olduğunu biliyorum. Manul'un Most'taki sokakların ve mahallelerin nasıl görünebileceğine dair belli bir vizyon oluşturmasını sağlamaya çalıştım.

Görsel reklam kirliliğiyle mücadele için nasıl belirli adımlar ve dikkatli bir kılavuz önerirsiniz?
Kılavuzun yanı sıra, bireysel adım ve tedbirlerin taslağı olan uygulanan bir plan da vardı. Bunların arasında iş kadınlarına değişim konusunda yardımcı olacak bir dota programının oluşturulması da yer alıyor. Bireysel olarak işletmelerle ve bina sahipleriyle görüşmek de önemlidir, çünkü değişim herkes için bir sorundur ve tüm şehri ayağa kaldırabilir. Akşam ayrıca yerel mimarlar ve reklam ajanslarına yönelik bir atölye çalışması da gerçekleştirilecek. Bu nedenle iyi uygulamanın tuzaklarına dikkat çekmek gerekir. Ve bir şeyi bileyim: Şehir kendi halinde kalmaya istekli. Bu nedenle Promna binaları kapatabilir; bunların mülkiyeti belediyeye aittir.

Değişikliklerin pratikte kendini göstermesi ne kadar zaman alacak?
Değişimin bir yılda da, iki, üç, beş, on yılda da fark edilmeyeceği gerçeğine hazırlıklı olmak gerekiyor. Herkes, şirketinin görsel web sitesini aniden dönüştürme olanağına sahip değildir ve bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Görsel dumanla birlikte, her şeyin ki olduğu bir odaya benziyor, dolayısıyla kimse onu anlayamıyor. Birisi dikkat çekmeye yönelik bir reklam yaptığında, komşusu reklamın öne çıkması için ona yumruk atıyordu. Ama o kadar görsel bir karmaşa ki müşteri hiçbir şey hatırlamıyor. Herkesin susması ve normal bir sesle konuşmaya başlaması gerekiyor, ancak o zaman bir şeyler duymak mümkün olacaktır. Reklamcılıkta da durum aynı.

En Özel'de hassas reklamları bulabilir miyiz?
Plzek u ejdlk'i veya yandaki Due Fratelli restoranını tavsiye etmek isterim. Ancak ilham almak için sık sık geçmişe baktım. Bitirdikten sonra Rozkvt mağazası çok zevkli ve esprili reklamlarla güzel bir mimariye sahipti.

Çek Cumhuriyeti'nde görsel reklam kirliliği sorununu özellikle etkili bir şekilde ele alan şehirler var mı?
Bunun iyi bilinen bir örneği, uzun yıllardır üzerinde çalışan Znojmo'dur. Ancak değişim, çok sayıda iyi uygulamanın bulunduğu Brno'da da görülebiliyor.

Stratejileri ve araçları nasıl kullanıyorsunuz?
Znojmo'da bu esas olarak uzun vadeli güçlü yönlerin ve iş kadınlarıyla ilişkilerin bir birleşimidir. Kişisel çizgi ortada, değişimin tüccara ve şehre ne kadar faydalı olduğunu iyice anlatmak için gözden kaçırılmayacak bir ihtiyaç var. Yine Brno'da ilk şehirde olduğu gibi bir kılavuz oluşturdular ve kuruluşundan birkaç yıl sonra şehrin onun sayesinde mezun olduğunu görebiliyorsunuz. Köprü çok özel bir kargodur. Görme engellilere gitmeye karar veren diğer şehirlerin çoğunun aksine, bu şehirde bir anma rezervasyonu veya tabela yok. Düzenleme hakkında soru sormama gerek yok, motivasyon tamamen bununla ilgili olacak.