Beceri istiyoruz, ancak lütfen onlarla, valiyle tüberküloz lityum hakkında konuşmayın

Bakec

Member
Cnovec yatağından çıkan lityum bir süredir konuşuluyor, plana göre yaklaşık üç yıl içinde başlaması bekleniyor. Size göre loisko kaldırılmalı mı? Son parlamento seçimlerinden önce lityum kartını güçlü bir şekilde oynayan kişinin F partisinden Andrej Babi olduğunu hatırlıyorum…
Size Çek elindeki lityumu vuranın Andrej Babi olduğunu hatırlatmama gerek yok, bunu uzun zaman önce biliyorum. Lityumun Çek Cumhuriyeti için ne anlama geldiğinin çok iyi farkında. Karar verilmesi gerekiyor ama çok önemli amaları var.


Yüz milyarlarca kronun havada olduğu konuşuluyor. Bölge bundan ne çıkaracak?
Bu da o küçük ama’lardan biri. Çek Cumhuriyeti’nin bir kez daha aykırı bir ülke olmayacağına ve cumhuriyetin geri kalanının ve dünyanın geri kalanının iyileşen ülkeye tecavüz etmesi için acı çekmek zorunda kalacağına dair bir garanti konusunda ısrar ediyorum. Bölgemizdeki her vatandaşın en büyük ekonomik katkıya saygı duymasını istiyorum. Bölgenin dönüşümünden bahsetmeye devam edersek, bu, diğer kaynaklardan gelen sübvansiyonlar ve sübvansiyonlar olmadan kendimize yardım etmenin yollarından biridir. Lityum nm istenen değişikliğin bedelini ödemek zorundadır.


Peki yüz milyarların burada kalması için yüzlerle nasıl pazarlık yapacaksınız?
Ne yazık ki hiçbir şey. Mevcut hükümet tarafında şartlar ve garantiler konusunda onlarla müzakereye başlayacak kimse yok. Başbakan’ın Mdiç’te sizin öneminizle ilgili açıklamaları gerçekten gurur verici ama bunların bölgemizle diyalogla hiçbir ilgisi yok. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan tek bir yetkili bile bu karanlığı ne içti, ne de yemeye başladı. Tamamen ihmal edilmiş ve tamamen ihmal edilmiştir.


Sizce böyle bir açıyla diktiğiniz bölge nasıl fark etti?
Onu hiçbir şekilde işaretlememesini isterdim ama bir teknisyen olarak onun sahtekâr olduğunu anlıyorum. Ancak zemin üzerindeki etkinin minimum düzeyde olacağından ve mevcut en son teknolojilerin kullanılmasından eminim. Çevrenin tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz. Bunun için bulunduğum yerden elimden gelenin en iyisini yapacağım.


Planlanan işleme tesisi çevresindeki belediyeleri kadastrolarına kaydetmeyin. Gürültü veya yüksek nem konusunda endişe edin. Dub’un, Koan’ın ya da Süvari’nin torunlarıyla ilgilendin mi? Onları ikna etmeye ne yardımcı olur sizce?
Yanlarına bir tane alacağım. Etkilenen belediyelerin tüm temsilcilerinin ve EZ, Geomet, Severoesk doly gibi katılmak isteyenlerin temsilcilerinin bulunduğu bir Lityum çalışma grubu oluşturdum. Açık kartlı bir oyunla hepsinin ikna edilebileceğini düşünüyorum. Sizinle, taşımayla ve işlemeyle ilgili her şey hakkında tam ve doğru bilgi. Kimse sizi öncelikli olarak engellemek istemez, biz her zaman lityum yatağının stratejik yapısının farkındayız. Sessiz olun ve Prag gaspçı gibi davranmamalı. Bu ülke bir Kızılderili koruma alanı değil ve buradaki insanlar altın çalmak için aynaları ve kaplumbağaları sarmıyorlar.


Kendinin değil de yüz kişinin senden önce gitmesini nasıl isteyeceksin?
Hükümetin bu eşsiz ve stratejik hammaddeyi tam anlamıyla benimsemesi ve kendisini tamamen buna adaması gerekli, hatta kesinlikle gerekli. Bana göre, garanti etmek istediğimiz şeyleri kapsayacak bir Lex lityum yasası anında oluşturuldu: taşıma yöntemi, nakliye, işleme, mali tazminat, peyzaj restorasyon yöntemi, zaman aralığı ve daha fazlası. Şu anda geçerli olan mevzuata göre hareket etmemize yer verilmesi olumlu bir sonuca yol açmayacaktır.Cnovec’te Tba lityum

  • Cnovec, Avrupa’nın en zengin lityum yatağıdır. Burada, çok çeşitli piller için gerekli olan dünya lityum rezervlerinin kabaca yüzdeleri olduğu tahmin edilmektedir. Loisko hem Çek hem de Alman tarafına ulaştı. Eserlerin üçte ikisi Çekçe.
  • Cnovec’teki sözde varlık değişiminin değeri yedi milyar krona yakın.
  • Bölgede beklenen kalış süresi 26 yıl (Bunu söylüyorum çünkü dalgalanan fiyatlar nedeniyle uzun süre dolduramıyorum). Tba, 2027’de burada izin sürecini takip edebilir. Çıkarılan lityumun değerinin 10 ila 11 milyar kron arasında olması gerekiyor.
  • Şimdi Geomet şirketi tai bir fizibilite çalışmasını tamamlıyor, ardından çevre üzerindeki etkinize ilişkin bir değerlendirme gelecek ve son sözü Finliler söyleyecek. Fizibilite çalışmasının yıl sonuna kadar tamamlanması gerekiyor.
  • EZ Şirketi (Geomet’in ortak sahibi) varsayımı, e Yaklaşık 500 kişi veremden, 1.500 kişi ise işleme tesisinden etkilenecek.
  • Bilinenlere göre borunun tamamı ve kırılan taş, Cnovec’in aşağısındaki tepede yer altından geçmeli. Daha sonra ham madde köpek konveyörü ile yüzeye taşınmalı ve burada Teplice yolculuğundaki işleme boru hattına nakledilecek bir taşıma cihazına (asılı köpek veya teleferik) konulmalıdır. Cnovec’teki teleferik ve borunun inşaatı yüzde 51’i EZ’ye ait olan Geomet şirketi, geri kalanı ise Avustralyalı EMH şirketi tarafından üstlenilecek.
 
Üst