Çocuk psikiyatrisinin amacı artık korkutmak değil. Devlet, eleştirilen ekipmanın onarımı için pazarlık yapıyor

Bakec

Member
Hastane editörü Nikol Pibilov'a göre haklar, iç mekanın bir çocuk psikiyatri hastanesinin standartlarını karşılayacak ve akıl hastalığı olan çocuklar için hoş olacak şekilde olması gerekiyor.

Şimdi binanın sahibi ve Sağlık Bakanlığı ile onarım ve finansman kapsamını görüşüyoruz. Nikol Pibilov, yaz tatilleri sırasında binanın içinde diğer şeylerin yanı sıra yeni zeminler ve sıvalar da dahil olmak üzere temel onarımların yapılmasını istiyorum, dedi.

Yeniden yapılanmanın spesifik dolgunluğu ve kapsamının yıl sonuna kadar tamamlanması gerekiyor. Maliyet, özel bir şirket olan binanın sahibi tarafından ödenmelidir ve bu da daha sonra kira fiyatına yansıtılacaktır; bu siz olursunuz, şimdi değil. Ancak ilgili taraflar bu konuda anlaşamazlarsa, üzücü durumun kesin ve her şeyden önce hızlı bir şekilde düzelmesi mümkün olmayacaktır.

Tesislerin hiç ideal olmadığı gerçeği yıllardır devam ediyor. Ama sorun şu ki hastane kiralık bir binada olduğundan gerekli hakları kendi başımıza gerçekleştiremiyoruz. Üç yıl önce ilk kamu avukatı bile durumu eleştirmişti. Bulgularına göre, çevre o zamandan bu yana önemli ölçüde değişmedi: minimal mobilyalı sade odalar, fayans duvarlı odalar, tuvalet ve duşlara açılan kapılar ve pencerelerdeki ben.

Çocuklar haftalarca, aylarca hastanede kalıyor. Hiç şüphe yok ki, sözde akıl hastalığının yanı sıra yerel uygunsuz koşullarla da uğraşmak zorunda kalıyor. Ombudsman temsilcisi Vt Alexander Schorm, tek çocukların psikolojik ortamının kesinlikle elverişsiz olduğunu söyledi ve şimdi uygun koşulların sağlanması için Sağlık Bakanlığı'na başvurdu.

Yıllarca süren eleştirilere rağmen onursuz bir devletin eleştiriye maruz kalması, hastanenin geçmişte ciddi bir sorun yaşamasının, yani personel yetersizliğinin de bir sonucudur. Hatta Bakanlık tam kapatma çağrısında bile bulundu. Ölümün ardından uzmanların eleştirileri sonrasında nihayet geri çekildi.

Yaşları 18'den 18'e kadar 50 hasta kapasiteli, ikisi ve biri erkek çocuk bölümü olmak üzere iki bölümden oluşan sağlık tesisinin tamamen veya kısmen işletilmesi sırasında planlanan inşaat çalışmaları gerçekleştirilemez. Gürültü, uzun hareket ve toz da özellikle psikiyatrik tanı alan çocuklar için rahatsız edici olabilir.

Pibilov, hastalarla ülkedeki başka bir kurumun ilgilenmesi şartıyla hastanenin yeniden inşa süresince kapatılması gerekeceğini söyledi. Özellikle çocuk psikiyatri kliniğinin işleyişi tadilat sırasında da korunacaktı.

Hastane ayrıca çocuklar için mobilya ve alet gibi yeni ekipmanlar da sağlıyor. Bunun parası kamu koleksiyonuna yazan insanlardan geldi. Yaklaşık 670.000 kron geri çekildi, bu da toplam tutardan 160.000 daha fazla. 800 drc. Vc seçilebildiğine sevindim ama final puanına giremedik. Koleksiyonu başlatan Lucie Alov, emekli maaşlarının hastane ekipmanlarına ayrıldığına, iki oyun odasının yenilenmesi için ne kadar harcanacağına ve diğer emekli maaşlarının kullanımının editöre bağlı olduğuna dikkat çekti.

editör Pibilov, ekipmanın emekli maaşı için çok teşekkür ediyor. Ayrıca tasarımcıları, sonucun yalnızca hastanın ihtiyaçlarını karşılaması değil, aynı zamanda bütünün hoş hissetmesini sağlaması için de teşvik etmek istiyorum, dedi.

Ancak hastanenin korku filminden bir yer olarak anlatılması, koleksiyonun yapılma şekli ve koşulları nedeniyle kişisel olarak üzülüyorum. Bu durum, ihtiyacı olan çocukları hastaneye yatırmayı reddeden bazı ailelerin cesaretini kırdı. Burada çalışan personeli de olumsuz etkiliyor. Birisi buradaki korku ortamını sorarsa fazla müdahale etmeyeceklerini belirtti. Güncel psikolog ve psikiyatristleri burada arayın.

Bu nedenle Bakanlığın yeni bina inşaatının durmasından geri adım atmayacağını umuyorum. Bu varyant bir süredir konuşuluyor ve Pibilov'a göre en iyisi bu olacak. Hastane tarafından bir arsa seçilir. Arsanın satın alınması ve inşaatın finansmanının devlet tarafından sağlanması gerekecekti. Ama Pibilov'un da dediği gibi bu, yıllarca sürecek bir uzun mesafe yarışı.