Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eğitimde kalitenin yükseltilmesine yönelik tarihi nitelikte adımlar atıyoruz

Adanali

Active member
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eğitimde kalitenin yükseltilmesine yönelik tarihi nitelikte adımlar atıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Vesayet Kurulu’nda düzenlenen “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi“nde konuştu.

Konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, tepe için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e teşekkürlerini iletti.

Milletleri ayakta tutan, değişime öncelik eden ve dünyaya kıymet katmasını sağlayan temel ögenin eğitim olduğuna işaret eden Erdoğan, “kuvvetli toplum, kuvvetli ülke” mefkuresine lakin beşeri sermayenin uygun kıymetlendirilmesi, nitelikli bir eğitim sürecinden geçirilmesiyle ulaşılabileceğini kaydetti.

Türkiye’nin, anaokulundan üniversiteye kadar eğitim ve öğretimin tüm kademelerini büsbütün fiyatsız sunan bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, “Son 20 yıldır, eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik tarihi nitelikte adımlar atıyoruz.” dedi.

Derslik sayılarının artırılmasından öğretmen atamalarına, fiyatsız ders kitaplarından ekonomik kaideleri kısıtlı ailelere dönük yardımlara kadar her alanda eğitim altyapısını güçlendirmenin çabası ortasında olduklarını lisana getiren Erdoğan, eğitim kurumlarını, spor salonları, dijital kütüphaneler, laboratuvarlar, akıllı tahtalarla donatarak çağdaş imkanlara kavuşturduklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4+4+4 eğitim reformu”yla mecburî eğitimi 12 yıla çıkararak, Türkiye genelinde okullaşma oranlarını yükselttiklerini söz ederek, “Haydi Kızlar Okula Projemizle kız çocuklarımızın eğitimini teşvik ederek, okullaşma oranını yüzde 90’ların üzerine çıkardık. Okul öncesi eğitim seferberliğimiz yardımıyla, 5 yaş çocukların okullaşmasını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkardık. Önümüzdeki devirde bunu yüzde 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını periyodunda, öğrencilerin bir fazlaca elektronik içeriğe ulaşabileceği dijital platformlar, fiyatsız malzeme takviyesi ve yaz okulları üzere uygulamaları devreye aldıklarını hatırlatan Erdoğan, öğrencilerin gelişim etaplarında okur müelliflik, aritmetik ve maharet eksikliklerini gidermek için de çeşitli önlemleri hayata geçirdiklerini söylemiş oldu.

“Çevre şuurunu aşılıyoruz”

Üzerinde titizlikle durdukları bir öbür bahsin da mesleksel eğitim olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Üreterek öğrenme yaklaşımıyla mesleksel eğitim kurumlarımız ile sanayi bölgelerimiz içinde yakın iş birliği tesis ediyoruz. Mesleksel ve teknik eğitim alanındaki deneyimimizi öteki ülkelerle paylaşmak gayesiyle Memleketler arası Mesleksel ve Teknik Anadolu Liselerini hayata geçirdik.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı’nın ise Afrika, Asya ve Balkanlar başta olmak üzere 49 ülkeye yayılan eğitim kurumlarıyla değerli bir boşluğu doldurduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türk İşbirliği ve Uyum Ajansımız TİKA da bilhassa az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yönelik eğitim ve teknik eğitim takviyesi veriyor. Türkiye burslarıyla, her yıl farklı düzeylerde binlerce öğrenciye ülkemizde fiyatsız eğitim imkanı sunuyoruz. Ülkemizde konuk ettiğimiz 4 milyonu aşkın sığınmacının çocuklarını da kendi evlatlarımızdan başka tutmuyor, eğitimleri için gereken her türlü çabayı gösteriyoruz. Milletlerarası uğraşlarımızın yanı sıra eğitim müfredatımızı da günümüzün gereksinimlerine bakılırsa güncelliyor, yeniliyoruz. Etraf şuurunu küçük yaşlardan itibaren aşılamak üzere K12 programına etraf eğitimi ve iklim değişikliği dersini ekledik. İstikbalimizin teminatı olan evlatlarımızı vatana, millete ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmek için gerekeni yapmaya devam ediyoruz.”

Eğitimin Dönüştürülmesi Tepesi’nin, daha aydınlık, yaşanabilir ve adil bir dünyanın temellerinin atılmasına vesile olmasını dileyen Erdoğan, iştirakçilere teşekkür etti.

Erdoğan tepeye yürüyerek geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkevi’nden, Birleşmiş Milletler Vesayet Kurulu’nda düzenlenen “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”ne yürüyerek geçti.

Erdoğan’a, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.