Hamurunu sıkmak ve süslemek için bir şiş kullanın. Bir Paskalya yumurtasını göl ağıyla yapıştırmak saatler alır

Bakec

Member
Paskalya yumurtaları bir sanatçının ellerine benziyor ve hangi teknikle süslendikleri önemli değil. Batik, oyma, balmumu kabartma veya Podipska bölgesine özgü bir teknikle, Paskalya yumurtaları ıslak çayırlarda ve meralarda yetişen bir bitki olan göl gölgesiyle kaplandığında.

Dekore edilmiş göl gölgesinin ilk kayıtları 1880'de Podipsk'te kaydedildi, ancak ülkenin diğer bölgelerinde de yumurtalar bu teknikle dekore edildi. Süslemek istemiyorum, pantolonumu giyip suya gidip saçımı toplamam gerekiyor. Bagajın içi yumuşak köpüklü bir nehre benzeyen bir kütledir. Çocukluğundan beri Litomick'teki Libotenice'de Paskalya yumurtalarını göl gölgeleriyle süsleyen Barbora Kodov, önce onu bastırıp yumurtaya yapıştırıyorum, diye açıklıyor.

Kendime gelince, beyaz kör yumurtaları süslemeyi tercih ediyorum çünkü gölün gölgesi çok beyaz ve kahverengi yumurtayı yeterince kapatmıyor. Paskalya yumurtasının sadece beyaz olmaması için dekorasyonda kadife sıva kullanıyorum çünkü yüzey duin ile eşleşiyor. Yumurta daha sonra kadife yumuşaklığında bir nefes alıyor, kodu açıklıyor.

Havan tokmağıyla yumurtayı küçük pencerelere bölüyor ve bunlar daha sonra hamurdan dalgalar halinde çıkıyor ve renksiz tutkalla yumurtaya yapıştırıyor. Basit görünebilir, ancak bir Paskalya yumurtasını karmaşık bir Barboe kod deseniyle süslemek yaklaşık saatler alır.

Ziyaretçiler gölün gölgesiyle süslenmiş gölün ne kadar güzel olduğunu deneyimleyebiliyor.

Çek Cumhuriyeti Küçük ve Küçük Paskalya Yumurtaları Derneği başkanı Olga Hovorkov'a göre, Libotenice'deki neredeyse tüm çocukların göl gölgeleriyle süsleyebildiği gerçeğine göre, galeride geleneksel tekniklerle süslenmiş yaklaşık yedi bin Paskalya yumurtası var. veya balmumu kabartması.

Balmumu kabartması adı verilen bir süslemeyle süslenmiş olan bu heykel, boyalı bir yumurtanın üzerinde balmumu ısıtıldığında Lenka Trouslková için içinizi ısıtan bir deneyim oluyor. Aydınger kağıdında mum boyayı eritiyorum ve ardından yumurtanın üzerindeki mumu ısıtmak için bir sarkaç kullanıyorum. Bir hareket, bir hareket. Balmumu kabartmasının bileşimi lakrimal nehir olarak adlandırılan teka ve rka'dır. Bundan, geleneğe göre, ilk önce balmumu nehirlerinden oluşan çeşitli bitkisel motifler oluşuyor, Trouslkov çalışma tarzını anlatıyor.

Balmumu kabartması oluşturmak için özel bir alete gerek yoktur. Daha iyi kullanım için yağa sıkışmış sıradan bir sarkaç vardır. İkisini başsız bir kolye ucuyla süsledim ve sonradan öğrendim ki başı olsun olmasın önemli değil. Aletin üzerine bulaşan balmumu miktarından rahatsız olan küçük kız, on beş yıllık deneyimini paylaştı.

Bir Paskalya yumurtası = 1.500 adet saman

Trouslko'nun hikayesine göre bir Paskalya yumurtasını süslemek çok zaman alıyor, bir Paskalya yumurtası üç buçuk saat sürüyor, bir kuş yumurtasını süslerseniz çok daha uzun sürüyor. Ayrıca kendimi balmumu kabartması olarak kabul edilmeyen samanla süsleme tekniğine adadım. Trouslkov, esas olarak materyalin hazırlanması için olduğunu kaydetti.

Bir Paskalya yumurtası için inanılmaz miktarda 1.500 parça saman gerekir. Malka, farklı olgunluk dönemlerinde mısır başaklarını toplamak için birkaç kez tarlaya gitmek zorunda kalıyor. Farklı renkte olmalılar ve Paskalya yumurtası tavşana benzeyecek.

Olga Hovorkov'a göre, bulunabilecek hemen hemen her yumurta dekore edilebilir. Sadece kör veya ördek yumurtalarına değil aynı zamanda muhabbet kuşu, kepel veya baant yumurtalarına da boyanır. Aptal yumurtalar çok büyük. Hovorkov bunun herkes için kötü olduğu konusunda ısrar ediyor.