İmamoğlu’nun ‘YSK üyelerine hakaret’ davası ertelendi

Adanali

Active member
İmamoğlu’nun ‘YSK üyelerine hakaret’ davası ertelendi
Eski Yüksek Seçim Heyeti (YSK) Lideri Sadi İtimat ve konsey üyelerine hakaret ettiği argümanıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun davası bugün Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Ekrem İmamoğlu katılmadı. CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ise mahkemede duruşmayı takip edenler içindeydı.

İmamoğlu’nun avukatlarının reddi hakim talebi reddedildi. Duruşmada savcı, “Esas hakkındaki mütalaadan daha sonra celse içinde evraka uzman raporu sunulduğu görülmüştür. Şahitlerin dinlenmesi için müddet verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti duruşmayı 21 Eylül’e erteledi.

İmamoğlu’nun avukatı: İçi boş bir dava

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Gerçek Gündem’e yaptığı açıklama “Bu içi boş bir dava. Delillerimizin icelenmesini istedik. Mahkeme bunu kabul etti. Evet bu sonucu, güzel bir gelişme olarak kıymetlendirebiliriz. aslına bakarsan o kanıtlar incelenince YSk’ya dair bir tabir olmadığı görülecektir” dedi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, İBB Lideri İmamoğlu’nun “Kurul halinde çalışan kamu gorevlilerine karşı nazaranvlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret” kabahatinden 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep edilmişti. Savcı, mahpus cezasının yanı sıra İmamoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “siyasi yasak” içeren 53. unsurunun de uygulanmasını da istemişti.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019’da İmamoğlu’nun Avrupa Kurulu Lokal ve Bölgesel İdareler Kongresi’nde yaptığı konuşmayı maksat alarak “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum, bunun bedelini bu millet sana ödetecek” tabirini kullanmıştı.

İmamoğlu, gazetecilerin Soylu’nun bahsi geçen kelamlarıyla ilgili sorusu üzerine “31 Mart’ta seçimi iptal edenler, dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüze baksınlar. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın” yansısını göstermişti.

Soruşturmanın davaya dönüşmesi daha sonrası İmamoğlu, ocak ayında Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın orta celsesinde kendisini şu biçimde savunmuştu:

“Öncelikle burada verilen demeç bir soru üzerine verilen demeçtir. Sorunun temelinde İçişleri Bakanı’nın şahsıma yönelik açıklamalarında ‘Ahmak’ sözünü kullanımıdır. Kelam konusu yanıtım bu sorunun üzerine olmuştur. ötürüsıyla bana kullanılan bu ‘ahmak’ sözüne karşılık olarak kullanılmış bir sözdür ve muhatabı da Sayın İçişleri Bakanı’dır. ötürüsıyla asla YSK’yı yahut üyelerini rastgele birisini muhatap olarak bu biçimde bir beyanda bulunmadım.

Seçimin iptal etmesine yönelik bütün siyasi aktörler, hükümeti temsil eden siyasi kimlikler ve herkes bu hususta beyanda bulundular. YSK’nın ne yaptığı ya da ne kararlar verdiği benim sözümün muhatabı değildir. Benim irademi kendi tabirim tanımlar. İptal edenler ibaresinden ettirenleri kastettim. YSK üyelerini kastetmedim.”

YSK Başkanlığı tarafınca 15 Kasım 2019’da yapılan ihbar üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturmanın akabinde dava açıldı.