Kabine bugün toplanıyor: 1 milyon Suriyelinin dönüşü masada

Adanali

Active member
Kabine bugün toplanıyor: 1 milyon Suriyelinin dönüşü masada
Kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek.

görüşmede sığınmacı ve göçmenlerle ilgili devam eden tartışmanın ele alınması bekleniyor. Kabine toplantısında 1 milyon Suriyeli için hazırlanan dönüş projesinin kıymetlendirilmesi projenin takvimine ait detayların masaya yatırılacağı belirtiliyor.


Bu kapsamda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Geri Gönderme Merkezleri başta olmak üzere, Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı ile süreksiz müdafaa statüsünde bulunanlarla ilgili rakamsal bir sunum yapması bekleniyor. Bunların yanı sıra, Soylu’nun hudutlarda kaçak göçmenleri engellemek için alınan önlemlerle ilgili de bilgilendirme yapacağı söz ediliyor. Ayrıyeten, Ulusal Savunma Bakanı Hulûsi Akar’ın da hudut güvenliğiyle ilgili alınan önlemleri aktaracağı söz ediliyor.


İktisattaki son gelişmeler de kabinenin gündeminde olacak. Bu çerçevede hem enflasyonla birebir vakitte fiyat artışları ile çaba çerçevesinde atılacak adımlar ele alınacak. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un stokçuluk, fahiş fiyat artışları, temel besin eserleri üzerinde yapılan manipülasyonlar ve bunlara karşı alınan önlemlerle ilgili bir sunum yapması planlanıyor.

görüşmede ayrıyeten yurt içi ve hudut ötesindeki terörle uğraş operasyonları ile, Ukrayna-Rusya krizinin kapsamlı biçimde kıymetlendirilmesi bekleniyor.
 
Üst