Kaftancıoğlu, ‘Sabıka Holding’ paylaşımı niçiniyle yargılandığı davada beraat etti

Adanali

Active member
Kaftancıoğlu, ‘Sabıka Holding’ paylaşımı niçiniyle yargılandığı davada beraat etti
CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na, CHP Genel Merkezi tarafınca hazırlanan ve CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı yöneticilerinin de ortalarında bulunduğu partililer tarafınca dağıtılan “SaBıKa Holding Broşürü” ile ilgili toplumsal medya paylaşımı münasebet gösterilerek, “Cumhurbaşkanı’na ve devlet bakılırsavlisine hakaret” suçlamasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Kaftancıoğlu, bugün İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Savunmaların akabinde savcı, deklare ettiğı mütalaasında Kaftancıoğlu’nun paylaşımından dolayı cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, “suç ögelerinin oluşmaması” ve ” yüklenen fiillerin kanunda cürüm olarak tanımlanmaması” niçiniyle Kaftancıoğlu’nun beraatına karar verdi.

Cumhuriyette yer alan habere göre, Kaftancıoğlu savunmasında “Bu tweetin neresinde hakaret var. İddianameyi hazırlayan savcı açıklarsa çabucak savunmamı yapacağım. Vatandaş olarak öğrenmek istiyorum. Memlekette kimlerin hakaret ettiği epey açıktır. Parti çalışması yapmak hakaret değildir. Hata istediğimi düşünmüyorum. CHP olarak siyasi çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bundan daha sonrada devam edecek. Mütalaaya karşı beraatimi istiyorum” dedi.

Kaftacıoğlu, duruşma daha sonrası “Bu memlekette sabah akşam, yatıp kalkıp halka vatandaşa hakaret edenler bir daha sabah akşam yatıyorlar ve kalkıyorlar bizlerin hakaret ettiğine dair davalar açıyorlar. Bizi mahkemelere getirmek zorunda bırakıyorlar. CHP olarak bizler, CHP İstanbul Vilayet Lideri olarak ben hiç kimseye hakaret etmeyiz. Hakaret bizim hem insani birebir vakitte parti kültürümüzde yoktur fakat CHP olarak bizler hakikati ve gerçeği söylemek durumda ve zorundayız” açıklamasında bulundu.