Maçoğlu: Emekçilerin çalışma saatini 8 saatin altına düşürmek istiyoruz

Adanali

Active member
Maçoğlu: Emekçilerin çalışma saatini 8 saatin altına düşürmek istiyoruz
Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın programına konuk olan Maçoğlu, “Bir personel ailesine vakit ayırmazsa mutsuzlaşır” diyerek çalışma müddetlerini 8 saatin altına indirmeyi düşündüklerini söylemiş oldu.

Personel emeği üzerine pazarlık yapılmasını yanlışsız bulmadıklarını belirten Maçoğlu “Sosyalistler personel sınıfının iktidarını hedefliyorsa buna uygun davranmalı” dedi.

Maçoğlu “Şu anda net 5 bin alıyor çalışanımız. Bizde personel çıkarmak sözü emeği reddetmek, sömürünün bir modülü olmak demektir, bu bizim prensibimizi zedeler, durduğumuz tabanı bitirir. Biz orada planlama yaparken süreç içerisinde evvel 2 bin 800 lira alan personellere 600-700 artırım yaptık. daha sonrasında herkese eşit artırım yaptık. 5 bin lira en alt 5 bin 600 lira en üst alan olarak tespit ettik. Senede 4 ikramiye veriyoruz” diye konuştu.

‘Tunceli’de çalışan herkes sendikalıdır’

Emekçilerin ek mesai yapmadığını tabir eden Maçoğlu “Önümüzdeki süreçte 8 saatin de altına inmek istiyoruz. Bir personel ailesine vakit ayırmazsa mutsuzlaşır. Tunceli’de çalışan herkes sendikalıdır. Kimseye zorla sendikalı olun yahut zorla sendikasız olun demeyiz. Sendikalı olmaları için yönlendirme yaparız. Ben de sendika üyesiydim. İşyerinde temsilciydim” sözünü kullandı.

Emekçi alımları kurayla ve şeffaf biçimde gerçekleştiriliyor

Teknik alanların haricindeki personel alımlarının kura yordamıyla gerçekleştirildiğini aktaran Maçoğlu, işe alım sürecini şu biçimde anlattı:

“Özel mühendislik, teknik alanların haricindekilerin tamamına kura çekiyoruz. Memuru aslına bakarsanız merkezden gönderiyorlar. Biz bir defa emekçi aldık. Kolektif anlayışı devreye sokuyoruz. Emekçi alımlarında muhtaçlığı şu biçimde belirliyoruz; Müdürlüklerimiz hangi alanda muhtaçlık var ise muharrirler. Biz bunun sayılarına bakar, tartışırız. daha sonra muhasebe ve mali üniteleriyle konuşuruz. Alınacak çalışanların sayısı belirlenir. Bu çeşit durumlarda şeffafız. Çalışanların tamamı kurayla aldık. Diyelim ki E sınıfı araç kullanacak sürücü lazım. Yüzde 50’si bayan. Kura çekiminde biz orada olmuyoruz. Bütün kurumlar ve STK’ları davet ettik. Onların huzurunda yapıldı”