Numan Kurtulmuş: Stratejik kıymeti giderek artan bir Türkiye kelam konusu

Adanali

Active member
Numan Kurtulmuş: Stratejik kıymeti giderek artan bir Türkiye kelam konusu
Kurtulmuş, CNN Türk’te yayımlanan ‘Hafta Sonu’ programında Hakan Çelik’in gündeme ait sorularını yanıtladı.


Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ABD’ye yaptığı ziyaret ve Kongre’de ayakta alkışlanmasına ait değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, şunları söylemiş oldu:

“Senato’da kimin kimi kaç dakika alkışlayacağına karar verecek biz değiliz. İyi olsun madem ayağa kalktılar, alkışladılar buna söyleyecek bir şey yok. Lakin dış siyaset, gerçek kaideler ve imkanlar çerçevesinde konuşulur. Bizim Yunanistan’a daima tavsiyemiz şudur: yıllardır Türkiye’yle Yunanistan içinde meseleler var mı? Var. Ege problemi, Kıbrıs sıkıntısı, vesaire başka mevzular… Lakin bu meselelerde ortaya üçüncü ülkeleri koyarak değil, direkt doğruya biz temasımızı sürdürürsek ve sıkıntılarımızı müzakereyle karşılıklı istekle çözebilecek bir performansı ortaya koyabilirsek, Türkiye’yle Yunanistan içindeki problemler çözülemez değildir.”

Kurtulmuş, tarihi olarak Türk-Yunan alakalarına bakıldığında, o bağlantıların tansiyonlarının ortaya çıktığı periyotların Yunanistan’ın birtakım ülkeler tarafınca “şımartıldığı” periyotlar olduğunu kaydederek, “Amerikan kamuoyunda, hele hele bu son devirde Türkiye NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine karşılık bir rezerv koyacağını ortaya koyup ilan edince, tahminen onun da vermiş olduğu bir psikolojiyle Türkiye’ye karşı tahminen bir tutum olarak Yunanistan Başbakanı’nın bu kadar alkışlandığını düşünüyoruz.” diye konuştu.


‘Stratejik kıymeti giderek artan bir Türkiye kelam konusu’


Türkiye’nin ortasında bulunduğu bölgenin büyük tansiyonları ortasında barındırdığını aktaran Kurtulmuş, “Rusya Finlandiya’ya doğalgazı kesti. Rus doğalgazı kesildiği vakit Avrupa ne yapacaktır? Batı’nın bir de bu biçimde bir sorunu var. Bu çerçevede bu biçimde bir devirde, bu biçimde bir bölgede stratejik ehemmiyeti giderek artan bir Türkiye kelam konusudur. Ben hiç bir ülkenin bunu Amerika Birleşik Devletleri’ni de dahil ederek söylüyorum, Avrupa Birliği ülkelerini de dahil ederek söylüyorum, hiç kimse Türkiye’yi bu biçimde bedelinden daha az kıymetlendirme lüksüne sahip değildir. Türkiye bölgenin en kıymetli strateji ülkesidir. Büyük bir güç sahibidir. Bunu da göstermiştir.” dedi.


Rusya-Ukrayna krizi sırasında Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’nden ortaya çıkan haklarını kullanarak savaşın Karadeniz’e yayılmasını önleyen bir ülke olduğunu, bu biçimdesine büyük bir gücü olan ülkeyi kimsenin göz arkası edemeyeceğini vurgulayan Kurtulmuş, “Ama bilhassa ben Amerikan Senatosu’ndaki alkışlama durumunun ya da bu biçimde fazlaca hararetli karşılama merasiminin, biraz da NATO’daki halimize yanıt olarak geliştiğini düşünüyorum. Siyasetin pratik uygulamasına tesiri olacak hiç bir değeri harbiyesi yoktur.” sözlerini kullandı.


‘Türkiye etrafında yapılan bu tahkimatın epey da yeterli niyetli olmadığının farkında’


Numan Kurtulmuş, ABD’nin Yunanistan’la yaptığı üs mutabakatları ve bilhassa Dedeağaç’a yönelik yaptığı yığınağın Türkiye’yi amaç alıp almadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

“Bu kadar üsler, silahlandırılan Yunan adaları. Allah aşkına bunun öne sürülen sebebi nedir? NATO’nun hangi güvenlik münasebetlerini karşılayacaktır? Yani buradaki üsler Rusya’ya karşı mı kullanılacaktır? Bunların hepsi açık bir biçimde ortada. Türkiye etrafında yapılan bu tahkimatın hayli da yeterli niyetli olmadığının farkındadır. Bu manada Türkiye’ye gözdağı ya da Türkiye’yi bir biçimde kuşatmak, fiili olarak Türkiye’yi dışarıdan baskı altına almak için oluşturulmuş konulardır. Şayet NATO üyesiysek, NATO’da yıllardır süren bir ittifakımız kelam konusu ise şayet ortak çıkarlardan bahsediyorsak Yunanistan’da, Dedeağaç’ta ya da Adalar’daki silahlanmanın Türkiye-NATO ve Türkiye-Yunanistan içindeki ortak menfaatlere, çıkarlara hizmet etmediği epey açıktır. ötürüsıyla bunun perde gerisinde nelerin olabileceğini biz de görüyoruz. Bu yanlışsız bir yaklaşım değildir. NATO’nun güvenlik sorununu karşılayacağı söylenen bir konu da değildir. Ne işi var yani burnumuzun tabanında bu üslerin, Allah aşkına kimi koruyacak? Kimi kimden koruyacak? Ya da kime karşı bir akının hazırlığıdır bunlar? Bunları epeyce net biçimde görmemiz lazım.”

Dünyanın çabucak her bölgesinde ABD, Rusya, Çin, Avrupa Birliği olarak 4 temel eksen üzerinde ortaya çıkan güç ve çatışma alanları olduğunu gördüklerini aktaran Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna krizinin de bu global güç çabasının neticelerindan olduğunu lisana getirdi.


Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna krizinin, artan bu tansiyonun ortaya koyduğu bir savaş olduğunu söz ederek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Burada bütün dünyanın dikkatli olması lazım. Yani yeni çatışmalar, yeni tansiyon bölgeleri oluşturmak yerine, bu çatışmaları ortadan gidecek bir anlayışın global olarak ortaya çıkması lazım. Bir de şu biçimde bir sorun var: aslına bakarsanız dünya sisteminde savaş ve çatışma istikrarsızlıktan, global sistemdeki dengesizlikten ortaya çıkan bir durumdur. Maalesef Sovyetler Birliği’nin çözülmesinden daha sonraki periyotta dünya sistemi bir istikrara çabucak hemen kavuşmamıştır. O denli görünüyor ki önümüzdeki on yıllar boyunca da bu dengesizlik devam edecek.”

ABD’nin NATO’yu araç olarak kullanarak Avrupa’yı yine avucuna almaya çalıştığını ve buna karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Kurtulmuş, Rusya’nın çabucak karşı kartını koyarak Finlandiya’nın doğalgazını kestiğini belirterek, şöyleki devam etti:

“Eğer şöyleki olsaydı diyelim ki 2014’te Kırım’ın ilhakında AB ve Batı dünyası Rusya’ya karşı bir hal ortaya koyabilmiş olsaydı aslına bakarsanız Rusya bu ileri adımlarını atamayacaktı. Güya biraz da geçmişi telafi etmek için daha sert önlemlere müracaat edilmesinin yanlışsız bir yol olmadığı kanaatindeyim. Tansiyonu azaltmak için ABD ve NATO, Rusya’yı bir biçimde Ukrayna savaşından men edeceklerse bunun yolu açıktır. İstanbul’daki müzakerelerde muhakkak bir noktaya gelindi, acil bir ateşkes ve kalıcı onurlu bir barışın tesis edilmesi için. Kimi ülkeler bu savaşın uzun müddet devam etmesini istiyorlar.”

‘Güvenlik kaygılarımızın karşılandığı bir müddetcin ortaya konması lazım’


Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirak sürecine ait değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyanın en stratejik noktasında bulunduğunu, bütün çatışmaların orta noktasının Türkiye olduğunu söylemiş oldu.


Türkiye’nin stratejik bakış açısının da bölgede savaş potansiyeli ve tansiyon ögeleri taşıyan bütün sorunların ortadan kaldırılabilmesi ve bunun için müzakerelerin yapılması olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyleki konuştu:

“Bu NATO ve Batı’nın geleceği ile ilgili epeyce değerli bir mevzudur. Türkiye bu manada ne İsveç’e ne Finlandiya’ya kategorik olarak karşı değildir. Lakin Türkiye’nin de fazlaca haklı talepleri var. Burada asla masada pazarlıkta elimizi artırmak için söylemiş olduğimiz bir kelam de değildir. Yani fazlaca açıkça bilhassa İsveç’in PKK’ya, PYD’ye, YPG’ye vermiş olduğu dayanaklar ortadadır. Hatta bu mevzu gündeme geldikten daha sonra İsveç’in başşehrinde sokaklarda PKK, PYD militanlarının şov yapmış olması nitekim ürkütücü bir durumdur. Ayrıyeten FETÖ’ye verdikleri takviye ortadadır. Biz madem bir güvenlik teşkilatına yeni ülke alınmasından bahsediyoruz, bu teşkilatın üyesi olan bir ülkenin yani Türkiye’nin ve NATO’nun güneydeki en değerli müttefiki olan Türkiye’nin güvenlik kaygılarını göz gerisi edeceğiz. bu biçimde bir şey olamaz. Biz diyoruz ki Türkiye’nin güvenlik tasası vardır.”

Türkiye’nin NATO’ya giriş müzakereleri yapılırken bütün terör örgütlerine karşı bu ülkelerin ivedilikle önlemlerini alması ve bunların garanti altına alınmasını istediğini vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye’nin güvenlik probleminden epey çektiğini söylemiş oldu.


Kurtulmuş, “Bizim güvenlik telaşlarımızın tamamının açık bir biçimde karşılandığı bir müddetcin ortaya konması lazım. Türkiye bunu elini kuvvetlendirmek için, ortaya çıkacak siyasal baskıları azaltmak için yapmıyor. Bunu hayati bir sıkıntı olarak söylüyor.” dedi.


‘Güvenli bölgeler oluşturuldukça Suriyelilerin gideceğini düşünüyoruz’


Numan Kurtulmuş, öbür ülkelerden gelen yabancıların ne vakit geri döneceklerine ait soruya da hudut ötesi operasyonların yapılma sebeplerinden birinin orada inançlı bölge oluşturarak geri dönüşleri özendirmek olduğunu, insanların istekli ve istekli bir biçimde geri dönüşünün sağlanması gerektiğini vurguladı.


Bu manada 500 bine yakın Suriyelinin geri döndüğüne işaret eden Kurtulmuş, inançlı bölgeler oluşturuldukça oralara Suriyelilerin gideceğini düşündüklerini, 1 milyona yakın Suriyelinin koşullar oluşturulur oluşturulmaz gideceklerinden emin olduklarını kaydetti.


– “Atatürk Havalimanı’nın etrafının imara açılması konusu katiyetle yalan”


Numan Kurtulmuş, Atatürk Havalimanı’na ait soruya da Türkiye’de anlamadan, dinlemeden, ne olduğunu görmeden, sıkıntıyı uygun tahlil etmeden istediğini söyleyen bir etrafın olduğunu belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Üçüncü havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Marmaray üzere Türkiye’nin büyük itibar projeleri başta olmak üzere her projeye kategorik olarak karşı çıkan bir etraf var. Burada garibime giden şu: Seyahat Parkı aksiyonlarına etraf hassaslığı dolasıyla itiraz ettiklerinde, oradaki muhalif ögelere takviye verdiklerini söyleyenlerin bir kısmının, burada tahminen de İstanbul’un en çevreci projesine dayanak vermemiş olmalarını anlamak mümkün değil.”

Atatürk Havalimanı için “uçuşa büsbütün kapatılıyor” formunda bir algının hakikat olmadığını açıklayan Kurtulmuş, havalimanının en azından pistlerinin bir tanesi korunarak gerektiğinde kullanılabilecek bir havalimanı olarak İstanbullulara hizmet etmeye devam edeceğini söylemiş oldu.


Kurtulmuş, etrafının imara açılacağı savlarıyla ilgili de “Yalandır, hiç bir biçimde o denli bir şey yoktur.” dedi.


Bu alanda milyonlarca metrekarede ağaçlandırma, yeşillendirme faaliyetleri yapılacağını anlatan Kurtulmuş, burada gençlere yönelik kültürel, sportif aktivitelerin yapıldığı büyük bir cazibe merkezi haline geleceğini lisana getirdi.


Yargıtayın CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkında verdiği karar hakkındaki değerlendirmesi de sorulan Kurtulmuş, AK Parti olarak Türkiye’deki siyasi yasakların hepsine başından beri karşı olduklarını belirterek, “Ama bu belgelerin siyaset içeriğiyle ilgisi olmadığını biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Üst