Soylu-İmamoğlu içinde arama tartışması: ’29 sefer o beni telefonla aradı, 11 kere ben onu aradım’

Adanali

Active member
Soylu-İmamoğlu içinde arama tartışması: ’29 sefer o beni telefonla aradı, 11 kere ben onu aradım’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ile içinde yaşanan telefon polemiğine de değindi. İmamoğlu ile içinde 40 arama kaydının olduğunu belirten Soylu, 29 defa İmamoğlu’nun 11 defa kendisinin aradığını açıkladı. Soylu bu aramaların 20’sinde karşılıklı görüşme olduğunu da deklare etti.

‘Bana iftira atıyorsunuz demedi’

İçişleri Bakanlığı’nın İBB’ye yönelik terör soruşturması raporuna da değinen Soylu şunları söylemiş oldu:

“Benden CHP Genel Merkezi’ne karşı beni ezdirme diyebilirsin, hemşehri olduğumuzu söyleyebilirsin. Fakat palavra demen olağan değildir. Basın toplantısında arkadaşların verdiği bilgiler çerçevesinde bir iflası görüyoruz. Bu adamları yoldan geçerken mi aldık. Tez ettiğiniz bireyleri belediyeye almadım, bana iftira atıyorsunuz demedi. Kıvırmak gerçek değil. Paha ailesi nedir? Terör örgütü PKK, dağa adam gdolayıyor. Kardeşlerini işe sokuyor belediyelerde. Yaptığı açıklamalarda terör örgütüyle irtibatlıları almadım demiyor. Bunun bir karşılığı yoktur. Devlet bunu sorgulamakla mükelleftir. Ben bunları işten atacak yetkiye sahip değilim. Atıldıktan daha sonra burada bitmiyor. Atılanlar OHAL kurumuna başvuruyor. daha sonrasında da mahkeme süreci var ve oraya gidiyor. Ben İBB’ye sandalye atacağım sanki Ekrem İmamoğlu bugün işe kimi aldı sanki? Ömrü devlete küfretmekle geçen insanları karşısına dizmiş, devleti küfür etmeyi takla atarak değiştiren anlayışı devam ettirmeye çalışıyorlar. Ben iki taneyi tespit ettim attım diyor. Demek ki atma uzman var.”

‘Soruşturmanın selameti açısından söyleyeceklerimiz budur’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dava Ocakları’nın eski lideri Sinan Ateş cinayetiyle ilgili soruşturmaya ait bilgi verdi.

Soruşturmanın Ankara Başsaavcılığı ve emniyet müdürlüğü uyumunda yürütüldüğünü söyleyen Soylu, “Burada tetiği çekenin dışındakilerden bir kişi daha, yani hedefimizdeki iki kişi aranıyor. Burada onları da bulacağız ve adalete teslim edeceğiz” dedi.

Soylu, “Buradaki soruşturmanın selameti açısından söyleyeceklerimiz budur. Toplumsal medya dedikoduları üzerinden adım atmak gerçek değil. Milletimiz emin olsun, araştırmalar kamuoyu nezdinde bilgilendirme yapılarak ilerleyecektir” dedi.