Telefonunuzun Şarjı Hemen Bitiyorsa Çözümü Burada

Adanali

Active member
Akıllı telefonlar gün geçtikçe gelişiyor ancak bu gelişme ile birlikte cihazlarımızın pil ömrü de kısalmaktadır. Şarjı bazen bir hafta bizlere yeten telefonların yerini şarjı kısa sürede biten akıllı telefonların almasıyla pil tasarrufu önemli bir konu halini aldı. Eskiden cihazlarda pil tasarrufu gibi bir şeyin olmaması sanırım bunu kanıtlar niteliktedir. Akıllı cihazların bataryalarının kısa ömürlü olması yedek batarya ve şarj adaptörleri ile çözülmeye çalışılsa da bunlar kesin çare olamamıştır. Her gün bir veya iki kere cihazını şarj edenler ve uzun süre akıllı telefon kullanan kullanıcılar için bitmeyen batarya hayal gibi bir şey olmuştur. Pil ömrü konusunda bilgi arayanlar için “pil ömrünü arttırmanın püf noktalarını” sizlerle paylaşacağız.

Adım 1: Ekran parlaklığını azaltın. Ekranı rahat rahat görmek isteyen akıllı telefon kullanıcıları için zor bir şey olsa da ekran parlaklığını azaltmak pil ömrünü arttırır. Evden dışarı çıktığımızda güneşli bir hava ile karşılaşmışsa ekran görünmez bir hal alır böyle durumlarda ekran parlaklığını arttırmaktan başka çare yoktur. Ancak kapalı ortamlarda ekranın parlaklığını azaltmanız akıllı telefonunuzun pil ömrüne faydası olacaktır.

Adım 2: Arka planda açık uygulama bırakmayın. Akıllı telefon kullanıcıların çoğu bazen bu konuya dikkat etmemektedirler. Uygulamadan çıkınca o uygulamanın tamamen kapandığını sanılır ancak hiçte öyle olmaz. Çünkü akıllı telefon uygulamaları kapatılsa da arka planda çalışmaya devam edecektir. Bunun için arka planda ki uygulamaları kapatınız.(Her akıllı telefonda bu işlem farklı olabiliyor.)

Adım 3: Kablosuz bağlantıları ve telefon şebekesini kullanmıyorsanız kapatın. Kablosuz bağlantılar dediğimiz Wİ-fi, Bluetooth, GPS gibi özelliklerdir. Bu gibi özellikler ve telefon şebekesi akıllı telefonunuzun şarjını erken tüketebilir. Bu özellikler sık kullanan şeyler olduğu için kapatmak imkansız olabiliyor. Ancak kullanmadığımız zamanlarda kapatmamız yararımıza olacaktır.

Adım 4: Ekranda çalışan şeyleri kapatın. Akıllı telefonunuzun görünüşüne ufak dokunuşlar yapmanız pil tüketimini arttıracaktır. Widgetlar ve hareketli duvar kağıtları bu kapsamın içine girmektedir. Her ne kadar hoş görünse de pil ömrünü arttırmak istiyorsanız bunları kaldırmanız gerekmektedir.

Adım 5: Batarya eskidiyse bataryayı değiştirin. Akıllı telefon bataryalar her şarjdan sonra ömrü kısalan enerji kaynaklarıdır. Bu yüzden uzun süre kullandığınız bataryalar sürekli şarj edildikleri için uzun süre sonra daha kısa sürede pil bitmektedir. Bizim önerimiz yeni bir batarya ile eski bataryayı değiştirmektir.

Adım 6: Akıllı telefonunuzu Güç Tasarrufu Moduna alabilirsiniz. Pil ömrüne geçici çözüm isteyenler: -Yedek bir batarya alabilirsiniz.(Eğer bataryan çıkarılabilir ise.) -Taşınabilir powerbank kullanabilirsiniz.