Abdulkadir Selvi: Akşener ikna oldu; İmamoğlu bekleyecek, Kılıçdaroğlu ortak aday

Adanali

Active member
Abdulkadir Selvi: Akşener ikna oldu; İmamoğlu bekleyecek, Kılıçdaroğlu ortak aday
Selvi, CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak adaylığına 6’lı Masa’yı oluşturan öteki partilerin de ikna olduğunu ileri sürdü. “Bir tek Akşener kalmıştı. YETERLİ Parti’de de artık Kılıçdaroğlu’nun adaylığı kabullenilmiş durumda. Ona uygun modeller konuşulmaya başlandı” diyen Hürriyet yazarı, şu biçimde devam etti:

“Meral Akşener, pazartesi günü partisinin başkanlık divanını topladı. görüşmede cumhurbaşkanı adayı kim olmalı ve aday nasıl belirlenmeli sorusu tartışmaya açıldı. Meral Akşener’in toplantının başından sonuna kadar tartışmayı izlediği, not aldığı fakat rastgele bir yorum yapmadığı söyleniyor. Bir isim ön plana çıkmıyor. Lakin İmamoğlu’nun üzerinde duruyorlar. Bir de Kılıçdaroğlu’na karşı direnç devam ediyor.”
Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için alternatifli anketlerin yapılması önerisi getiriliyor. 1. Seçmenin istediği aday kim? 2. 6’lı Masa’nın önderleri içinde hangi isim aday olmalı? 3. Kamuoyunda konuşulan Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş üzere isimler için anket yapılsın.
Başkanlık divanının birtakım üyeleri Kılıçdaroğlu konusunu tartışmaya açıyor. Kemal Bey’in cumhurbaşkanı adaylığı konusunda kararlı olduğunun altı çiziliyor. “Kılıçdaroğlu kesin aday. Ya ortak aday olacak ya da CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olacak” deniliyor.
6’lı Masa’nın adayı olmadığı takdirde Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin adayı olacağının altı çiziliyor. 26 Ocak’taki görüşmede cumhurbaşkanı adaylığı konusu ele alınacak lakin 30 Ocak’taki lansmandan daha sonra önderlerin cumhurbaşkanı adayını konuşmak üzere özel bir gündemle bir ortaya gelmesi öneriliyor. O toplantıya CHP’nin yalnızca Kılıçdaroğlu’nun ismini getireceği genel bir kabul görmüş durumda. Kılıçdaroğlu adayken CHP, masaya İmamoğlu ve Yavaş ismini önerir mi? DÜZGÜN Parti bunun farkında. O niçinle “Kılıçdaroğlu’nun adaylığını engelleyemeyiz” deniliyor.

‘Akşener oldukçalu adaya sıcak bakmıyor’

İYİ Parti Başkanlık Divanı’nda iki teklif ön plana çıkıyor. 1. “Kılıçdaroğlu’nun adaylığını istemiyorsak oldukcalu adaya gideceğiz” deniliyor. Lakin Akşener, oldukçalu adaya sıcak bakmıyor. O niçinle bu teklif fazlaca fazla tartışılmıyor. 2. Onun yerine Kılıçdaroğlu’nun adaylığını merkeze alan formüller gündeme geliyor. “Kılıçdaroğlu’nun adaylığına en büyük direnç DÜZGÜN Parti tabanından geliyor. Kemal Bey’e olan direnci kırmak ve tabanımızı ona oy vermeye ikna edebilmemiz için Kemal Bey’le pazarlığa oturmamız lazım. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olduğu takdirde YETERLİ Parti seçmeni onun yanında ikinci sırada GÜZEL Parti’nin önderini görmeli. İcranın başında kendi başkanının olacağını hissetmeli. Lakin bu durumda Kemal Bey’e oy vermeye ikna olur” deniliyor. Akşener bu öneriyi nasıl karşılıyor? Yorum yapmadan dinliyor, not almakla yetiniyor.

‘Cumhurbaşkanı CHP’den olacaksa birinci cumhurbaşkanı yardımcısı YETERLİ Parti’den olmalı’

Ahmet Davutoğlu, 6 önderin eşit yetkili olarak cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını açıklamıştı. Babacan ve Karamollaoğlu’nun başından da benzeri bir model geçiyor. Kılıçdaroğlu da buna takviye vermişti. Lakin YETERLİ Parti bu dağılımdan şad değil. “250 bin oyu olan bir partiye de bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bir bakanlık verilmesi, kalan bakanlıkların partilerin aldığı oya göre dağıtılması büyük partiler açısından adaletsizliğe niye olur” diyorlar. “Cumhurbaşkanı CHP’den olacaksa birinci cumhurbaşkanı yardımcısı YETERLİ Parti’den olmalı” tezini savunuyorlar.
Meral Akşener bu formüle “Yalan” demiş fakat kendi partisinin yetkili şuralarında konuşuluyor. Evet Akşener’in bu biçimde bir önerisi olmamış. Zira Akşener rastgele bir kıymetlendirme yapmamış. Bu bir al-ver süreci. Kurmayları Akşener’in elini güçlendirmek için bu cins teklifler geliştiriyor. birtakım bazı da önderin söyleyemediğini bir kurmayı söyler. Değerli olan YETERLİ Parti’de bu tıp alternatiflerin konuşuluyor olması. Ayrıyeten Kılıçdaroğlu bu formülü reddetmiyor. Kılıçdaroğlu, 6’lı Masa’nın onayıyla ortak cumhurbaşkanı adayı olmak için her türlü odunu vermeye hazır. O niçinle Davutoğlu ya da Babacan’dan gelen tekliflere dahi karşı çıkmıyor.

‘Küçük partilerle eşit olmak istemiyorlar’

İYİ Partililerin bu teklifinin iki öne sürülen sebebi var. Bir, “İYİ Parti seçmenini Kılıçdaroğlu’na oy vermeye ikna etmek için, icranın başında Akşener olacak. Ona nazaran itimadın, oy verin” demek istiyorlar. İkincisi ise “CHP, cumhurbaşkanı adaylığını, bir cumhurbaşkanı yardımcılığını ve en çok bakanlığı alacak. Küçük partiler bir cumhurbaşkanı yardımcılığı, bir bakanlık ve oylarına bakılırsa artık bakanlık alacak. GÜZEL Parti’ye ne kalacak?” diye düşünüyorlar. Küçük partilerle eşit olmak istemiyorlar.

”Gel Ekrem’, ‘Bekle Ekrem’e döndü’

Önce “Gel Ekrem” vardı artık bu “Ekrem bekle”ye döndü. Nasıl mı? Meral Akşener’in, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki kararlılığı karşısında Ekrem İmamoğlu’na, “Sen bu seçimde aday olma. Ben iki yıl daha sonra erken seçime götüreceğim. Sen bu biçimde aday olursun. Yaşın genç, 14’üncü cumhurbaşkanlığına aday olma, iki yıl daha sonra 15’inci cumhurbaşkanlığına aday ol” diye telkinde bulunduğunu yazmıştım.
İYİ Parti’nin başkanlık divanında bu bahis da konuşuluyor. Kimi üyeler Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını gündeme getirince, İmamoğlu’nun önündeki en büyük pürüzün Kılıçdaroğlu olduğu belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’na karşın ÂLÂ Parti’nin İmamoğlu’nu aday göstermesinin siyasi nezakete uymayacağının altı çiziliyor. “İmamoğlu’nun yaşı genç. 2 yıl beklesin, CHP’ye genel lider da olabilir, cumhurbaşkanı adayı da olabilir” deniliyor.
Bakalım Ekrem İmamoğlu sabredebilecek mi? Sanıyorum iş oraya yanlışsız gidiyor. GÜZEL Parti’de dahi Kılıçdaroğlu’nun adaylığına paralel formüller tartışıldığına nazaran, Kılıçdaroğlu ortak aday olacak. Ekrem İmamoğlu da sırasını bekleyecek. Artık CHP Genel Başkanlığı mı olur, cumhurbaşkanı adaylığı mı olur, yoksa finali İBB’den mi yapar orasını bilmem.
 
Üst