Abdulkadir Selvi: Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı denklem dışı bıraktı

Adanali

Active member
Abdulkadir Selvi: Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı denklem dışı bıraktı
Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının katılaştığını tez etti. Selvi bugün kaleme aldığı yazısında şunları tabir etti:

“2 Ekim’deki 6’lı masanın toplantısı öncesinde Kılıçdaroğlu, değerli bir atak yaptı. “Şunu da artık bilmek zorundayım, siz hakikaten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da isteyerek yahut istemeyerek ziyan verdiğini de görüyorum. Artık karar verin. Benimleyseniz, benimle olduğunuzu da artık hissetmek istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum” dedi. Kılıçdaroğlu’nun atılımının vakit içindeması fazlaca değerliydi. Kılıçdaroğlu bu biçimdece birinci adımda CHP’nin cumhurbaşkanı adaylığını garantiye aldı. Artık sıra 6’lı masanın ortak adayı olmakta. Kılıçdaroğlu’nun çıkışına dönersek CHP önderi bu atılımıyla Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı denklem dışı bıraktı. Şah çekti, mat etti.”

‘Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı’nı İmamoğlu’na kaptırmamakta kararlı’


İBB Lideri ekrem İmamoğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunu tez eden Selvi “Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı neredeyse katılaştıktan daha sonra CHP’de Kılıçdaroğlu daha sonrasına yönelik hazırlık başladı. Ekrem İmamoğlu, aslına bakarsan bir müddetdir Kılıçdaroğlu’na karşın ortak cumhurbaşkanı adayı olamayacağını görmüş, dümeni CHP Genel Başkanlığı’na kırmıştı. Kılıçdaroğlu ile ilgilerini güçlendirmişti. Ancak İmamoğlu’na makûs bir haberim olacak. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı’nı da İmamoğlu’na kaptırmamakta kararlı. CHP kulislerinin nabzını âlâ tutan iki gazeteci İsmail Saymaz ile Sedat Bozkurt da cumhurbaşkanı seçilse dahi Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmeyeceğini yazdılar. Kılıçdaroğlu istifa etmediği takdirde CHP Genel Başkanlığı için vekaleti Faik Öztrak’a vereceği söyleniyor. Pekala daha sonrası? Seçimi kaybederse partisinin başına dönecek. Lakin Erdoğan karşısında en epey oyu alan önder olarak koltuğunu sağlama almış olacak. Kazanırsa Parlamenter Sistem’e geçiş süreci diye devam edebilir. Erdoğan için tenkit ettikleri partili cumhurbaşkanlığının ne kadar yeterli olduğunu anlatırlar, olur biter. Seçimi kazandıktan daha sonra istifa ederse bu biçimde da seçimi kazanmanın verdiği güçle istediği ismi seçtirmek isteyebilir. Özal ve Demirel bunu denemiş, başarılı olamamıştı. Aslında CHP’de seçimden daha sonra ne olacağını sandıktan çıkacak sonuç belirleyecek. Fakat en azından seçimdilk evvel Ekrem İmamoğlu’na CHP Genel Başkanlığı’nı kaptırmamakta kararlı” dedi.
 
Üst