AK Parti ile CHP içinde ‘uyuşturucu ile mücadele’ tartışması

Adanali

Active member
AK Parti ile CHP içinde ‘uyuşturucu ile mücadele’ tartışması
Kamuoyunda 5. Yargı Paketi olarak bilinen İcra ve İflas Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi üzerinde kelam alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Malatya Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğünün binasında 5 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildiğini” tez etti.

Çocukları korumakla nazaranvli bir kurumda uyuşturucu ticareti yapıldığını öne süren Ağbaba, “Normal bir ülke olsa yer yerinden oynar, bakan istifa eder. nazaranvi çocuklarımızı korumakla yükümlü bir bakanlıkta bu biçimde bir skandal var ise bakanın derhal istifa etmesi lazım, vilayet müdürüyle ilgili süreç yapılması gerekiyor ancak tıs çıkmıyor. Bu olayın peşini bırakmayacağız.” diye konuştu.

Bunun üzerine kelam alan AK Parti Küme Başkanvekili Cahit Özkan, “Her türlü tenkit yapılabilir lakin bunu aslına bakarsan yargımız tespit etmiş, idari makamlar suçluyla uğraşta üzerlerine düşeni yapmışken, Meclisin mehabetine uygun olmayan bir lisanla, Kümemize dönük bu üslubu kabul etmiyoruz.” kelamlarıyla reaksiyonunu lisana getirdi.

Uyuşturucuyla uğraş bağlamında bugün birilerinin rahatsızlığının sebebini bildiklerini tabir eden Özkan, uyuşturucu husus geçişinin sonlandırıldığını, bilhassa yurda doğu sonundan giren uyuşturucu hususların, kaynağında tespit edildiğini belirtti.

“AK Parti’nin terörle, uyuşturucuyla çabada elde ettiği muvaffakiyetler niçiniyle birileri rahatsız oluyor” değerlendirmesinde bulunan Özkan, 20 yıldan bu yana ortaya koydukları muvaffakiyetlerin kolay olmadığını, bu muvaffakiyetin, terör ve uyuşturucuyla çaba ile olduğunu vurguladı.

Cahit Özkan, “Cumhur İttifakı olarak bu manada 2023’te yüzde 75’e koşacağız. Düşünsenize, yüzde 23 oy alanın yüzde 51 ile seçimleri kazanacağına inanmamızı bekliyorsunuz da yüzde 53 oy alan Cumhur İttifakı’nın yüzde 75’e ulaşamayacağını mı düşünüyorsunuz? Bunu başaracağız, nazaranceksiniz.” görüşünü paylaştı. Özkan’ın bu kelamları, AK Parti ile MHP milletvekillerinden ağır alkış alırken CHP, HDP ve YETERLİ Parti milletvekilleri Özkan’a, bir süre alkışla reaksiyon gösterdi.

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, sataşmadan dolayı kelam alarak, “Zindaşti olayını anlatacağım. Mahkeme kayıtlarına nazaran Zindaşti tabirinde, ‘Ben bir telefon açtım, hanımefendi konuklarım vardı’ diyor. Çok özür dileyerek söylüyorum, nasıl söz edilir biliyorum lakin bayan istiyor. 5 bayan geliyor. 500 liraya anlaşıyorlar.” kelamlarını sarf etti. Bunun üzerine, TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, Ağbaba’yı uyardı.

Kelamlarını sürdüren Ağbaba, “Sayın Özkan, Zindaşti üzere dünyanın tanıdığı uyuşturucu baronuna kol kanat germek, ona vatandaşlık vermek için uğraşmak sizin işiniz.” tabirini kullandı.

AK Parti Küme Başkanvekili Özkan, ilgili suça bulaşanların yargı önüne çıkarıldığını, tutuklandığını ve kimilerinin yargılamasının devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin, çeteler ve mafyalarla uğraşta geçmişle kıyaslanmayacak bir noktada olduğunu vurgulayan Özkan, “Bu manada tezleri reddediyoruz. Çeteler, mafyalar, derin ve paralel yapılarla gayretimizi sürdüreceğiz.” karşılığını verdi.

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP’li Ağbaba’ya reaksiyon göstererek, “Kadınları adeta meta olarak niteledi. Bu kavramını reddediyorum, protesto ediyorum ve bayanlardan özür dilemesini bekliyorum.” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel de CHP’nin, eril bir lisan kullanmama konusunda önemli hassasiyeti olduğunu söylemiş oldu.

Ağbaba’nın, “Tutanaktan aktarıyorum” diyerek olumsuz bir olayı aktardığını, lakin bunların, kimi vakit badire yaratabileceğini lisana getiren Özel, “CHP Kümesi olarak, bayanları incitme niyetimizin olmadığını teyit ederiz.” diye konuştu.