Çavuşoğlu: Ermenistan’daki idare, içerideki radikallerin ve dışarıdaki diasporanın baskısı altında

Adanali

Active member
Çavuşoğlu: Ermenistan’daki idare, içerideki radikallerin ve dışarıdaki diasporanın baskısı altında
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Şurası çatısı altında birinci defa gerçekleştirilen Memleketler arası Göç Gözden Geçirme Forumu’na katılmak için geldiği ABD’nin New York kentinde Azerbaycanlı gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Gazetecilerin Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan’dan hudutların belirlenmesi için görüşme talebinde bulunduğunu ve Azerbaycan’ın bu talebi kabul etmesine karşın Ermenistan’ın bu görüşmeni daha sonradan iptal etmesinin barış sürecini nasıl etkileyeceği sorusuna yanıt veren Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Ermenistan’a kapsamlı bir bana barış mutabakatı teklifinde bulunduğunu belirterek, “Azerbaycan’ın elde ettiği zaferden daha sonra Azerbaycan barış istediğini ve bölgede huzur istediğini gösterdi. Ermenistan’a kapsamlı bir barış muahedesi teklifinde bulunmuştur. ondan sonrasında sonların belirlenmesi için de ortak bir kurulun kurulması da gündeme gelmiştir. Brüksel’de yapılan toplantılarda bu konularda mutabakata varıldı, ortak bir hudut komitesi kuruldu ve kapsamlı barış mutabakatı müzakerelerini dışişleri bakanları yürütsün dediler” dedi.


Türkiye’nin Azerbaycan ve Ermenistan’ın olumlu istikamette attıkları adımlardan keyifli olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Biz de keyifli olduk şad olduk. Ayrıyeten Azerbaycan, Türkiye ile Ermenistan içindeki görüşmeleri de destekliyor. Buda olumlu bir şey. Ermenistan’ın da tabi bu düzgün tarafı yaklaşımlara olumlu karşılık vermesi gerektiğini her vakit söylüyor ve teşvik de ediyoruz. Görüyoruz ki, Ermenistan’daki idare, içerdeki radikaller ve dışarıdaki diaspora tarafınca baskı altında. Daha evvel de yalnızca Blinken değil başka muhataplarımıza da Ermenistan’ın bu doğrultuda daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini söylemiş olduk. Görüşmemizde de söylemiş olduk. Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın barış istediğini, bölgenin istikrar için uygun niyetini ortaya koyduğunu bir defa daha hatırlattık” sözlerini kullandı.
 
Üst