Cenk Tosun, Salih Özcan ve Samet Akaydın’dan A Ulusal Kadro yorumu

bencede

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Futbol Kadrosu, İskoçya ve Çekya ile oynayacağı hazırlık maçları öncesinde Riva Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde hazırlıklarına başladı.

Ay-yıldızlı takımın idmanı öncesinde Cenk Tosun, Salih Özcan ve Samet Akaydın basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İstiklal Caddesi’nde dün yaşanan bombalı saldırıyı kınayarak konuşmasına başlayan Cenk Tosun, “Genç bir kadroyuz. esasen Stefan hoca ile daha evvel konuşuyorduk. Genç kardeşlerimizle bir arada inşallah hoş hazırlık maçları oynayıp, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ne düzgün hazırlanmak istiyoruz” dedi.

“ZAMANI GELİNCE ARDA AĞABEYLİK YAPACAK, VAKTİ GELİNCE BEN YAPACAĞIM”

Takımın deneyimli isimlerinden birisi olduğu hatırlatılan Cenk Tosun, “Bizim ulusal ekibimizde ağabeylik diye bir şey yok. Vakti gelince Arda ağabeylik yapacak, vakti gelince ben yapacağım. Bizde aslına bakarsanız ağabeylik diye bir söz yok. Hepimiz kardeşiz. Natürel biz daha deneyimliyiz. Ağabeylik olarak bunu görüyorum. Genç kardeşlerimize gerçek yolu göstermek için buradayız, beraberinde yeterli futbol oynamak istiyoruz” sözlerini kullandı.

“DÜNYA KUPASI’NDA OLMAK İSTERDİK”

Dünya Kupası’nda yer alamayacakları için üzgün olduklarını belirten deneyimli golcü, “En son turnuvada biz de vardık. Bu turnuvada da olmak isterdik. Maalesef olmadı. Turnuvada olan kadrolara muvaffakiyetler dilerim. Hoş bir turnuva izleyeceğiz. Bizim için epey fark eden bir şey olmayacak. Biz son hız 2024’e hazırlanmak istiyoruz” diye konuştu.

“TÜRK ULUSAL EKİBİ ÜZERE OYNARSAK, KÜMEDEN BİRİNCİ ÇIKARIZ”

2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde kümede yer alan grupları pahalandıran Cenk Tosun, şöyleki konuştu:

“Hırvatistan, Galler, Letonya üzere ekipler var. Bunlar güzel kadrolar. İskoçya ile oynayacağız. Galler’e benzeyen bir grup. İkisi de Ada’da olduğu için misal futbol oynuyorlar. Bizim için hoş bir test maçı olacak. Hoş, sıkıntı bir küme. Fakat bu kadroların hepsini yenmişliğimiz var. Biz Türk Ulusal Ekibi üzere oynadığımız vakit bu kümeden birinci çıkarız diye düşünüyorum.”

“HAK ETTİĞİM PERİYOTLAR OLDU, OYNAMADIM”

Şenol Güneş’in Beşiktaş ’ın başına geçmesinin akabinde performansındaki yükselişle ilgili gelen bir soru üzerine Cenk Tosun, “Ben sakatlıklardan daha sonra fazlaca çalıştım. Bunu Allah biliyor, eşim ve babam biliyor. Berbat sakatlıklar geçirdim. Şu an eskisinden daha kuvvetliyüm. Dönem başında da öyleydim. Tahminen Valerien hocada daha az forma talihi buldum. Hak ettiğim periyotlar oldu, oynamadım. Daha fazla çalıştım. Şenol hoca gelince bana o inancı verdi. Bağımız aslına bakarsanız fazlaca yeterliydi. Ben de onu utandırmamak için elimden geleni yaptım. Son iki maçta yükselen bir form grafiğim var doğrudur. Lakin Galatasaray ’a yenildiğimiz maçtan daha sonra bir manası yok. Benim de gol attığım, ekibin da 3 puan aldığı maçlar beni daha hayli keyifli eder” halinde konuştu.

SALİH ÖZCAN: TÜRK ULUSAL KADROSU İÇİN OYNAMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM

Daha evvel Lüksemburg ve Faroe Adaları müsabakalarının aday takımından sakatlığı niçiniyle çıkartıldığını tabir eden Salih Özcan, “Gelemediğim için baya üzüldüm. Ayağımda darbeye bağlı bir sakatlık vardı. Gelemedim. Türkiye Ulusal Kadrosu için oynamayı dört gözle bekliyordum. Bunun için gurur duyuyorum. Ailem de gurur duyuyor. Dört gözle bekliyorduk. sonucumı verdim ve fazlaca mutluyum” dedi.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE ÂLÂ OYNADIK”

Borussia Dortmund mesleği hakkında da açıklamalarda bulunan 24 yaşındaki orta saha oyuncusu, “Şampiyonlar Ligi’nde yeterli oynadık. Kümesi ikinci sırada bitirdik. Artık Chelsea ile eşleştik. İnşallah orada da düzgün bir maç çıkartırız. Dortmund’da uygun gidiyor. Ligde şu an 6’ncı sıradayız. Lakin daha yeterli bitebilirdi. Benim için de Dortmund için de hayırlısı” tabirlerini kullandı.

“EURO 2024’ÜN ALMANYA’DA OLMASI BENİ MOTİVE EDİYOR”

EURO 2024’ün Almanya’da düzenlenmesinin kendisini ekstra motive ettiğini belirten Salih Özcan, “ Orada doğdum, büyüdüm. Ailem orada yaşıyor. Sıkıntı bir gruptayız. Lakin efor gösterirsek başarılı oluruz” diye konuştu.

“ARDA GÜLER GÜZEL OYUNCU”

Genç fakat deneyimli bir grup olduklarını söyleyen Salih Özcan, kelamlarını şu biçimde noktaladı:

“Genç bir kadroyuz. Lakin bir daha de deneyimliyiz. Arda Güler güzel oyuncu. Tekniği epey güzel. Vakit gösterecek ancak inşallah hoş bir meslek geçirir. Onun için de iyisi.”

SAMET AKAYDIN: ULUSAL KADRO’DA İSTİKRARLI FORMDA DEVAM ETMEK İSTİYORUM

İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör hücumunda ömrünü kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlara da şifalar dileyen Samet Akaydın, “Benim küçüklükten beri en büyük hayalim ulusal grup forması giymekti. Onun için bana bu bahtı veren bütün hocalarıma teşekkür ediyorum. Amaçlarımız bununla kalmayacak. Devam edecek. Her şey bundan daha sonra başlıyor. İdmanlarda kendimi gösterip, ulusal grup bünyesinde istikrarlı bir biçimde devam etmek istiyorum” dedi.

“PES ETMEYİ SEVMİYORUM”

Pes etmeyi sevmeyen bir yapısı olduğunu, 28 yaşında ulusal gruba seçilmesinin de buna örnek olduğunu belirten Samet Akaydın, “Ben Montella hocanın gelmesinin akabinde epey şeyin geliştiğini düşünüyorum. Ona buradan teşekkür etmek istiyorum. Bana epey şey kattı. Her idman öncesi, her idman daha sonrasında ilgileniyor. pek âlâ bir ilgimiz var. Benim çalışmayı seven bir üretim var. Pes etmeyi sevmiyorum. 28 yaşında ulusal gruba seçilmem bunu gösteriyor. Hocalarımız da performanslarımızın karşılığını veriyor. Ben her vakit ileriye dönük düşünüyorum. Amacım burasıydı. Bundan daha sonraki gayem de burada kalıcı olup, 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde devam etmek” formunda konuştu.

“HERKESLE REKABET İÇİNDE OLURUM”

Milli kadronun savunmada düzgün isimlere sahip olduğuna dikkat çeken deneyimli savunmacı, “Mevkimizdeki oyuncular düzgün oyuncular. Lakin biz de onlar üzere olabiliriz. Onlar da buralardan yükseldi. Kendime itimadım sonsuz. Herkesle rekabet ortasında olurum. İnşallah hoş bir rekabetle, birlikte gdolayırüz. Tayyip Talha benim kardeşim üzere. birlikte forma giydik. Buraya gelmesine epey sevindim. O da buralara hak ederek geldi. Konuşuyoruz aslına bakarsan. Burada olmak bizi keyifli ediyor. Biz de elimizden gelen ne var ise alanda gösterip, bize güvenenlerin itimadını boşa çıkartmak istemiyoruz” diye konuştu.

“DÖNÜŞ NOKTAM MONTELLA’NIN GELİŞİ OLDU”

İtalyan teknik adam Vincenzo Montella’nın ekibin başına geçmesinin kendisi için dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Samet Akaydın, kelamlarını şöyleki noktaladı:

“Montella’nın gelişiyle başladı. Keçiörengücü’nde uygun bir dönem geçiriyordum. Harika Lig’den teklifler gelmişti. Ben Adana Demirspor’u tercih ettim. Burada liderimiz Murat Sancak’ın fazlaca büyük emeği var. Ona teşekkür ederim. Bana epey güvendi. Orada bir forma bahtı zahmeti yaşadım birinci geldiğimde. Montella’nın gelmesiyle değişik bir Samet oldum. Onun bana katkısı sahiden epeyce fazla oldu. Benim dönüş noktam Montella’nın gelmesiyle başladı.”

İSTANBUL, (DHA)