Fatih Altaylı: Bir daha sonraki adım ‘TBMM’nin de kapatılması’ mı olacak?

Adanali

Active member
Fatih Altaylı: Bir daha sonraki adım ‘TBMM’nin de kapatılması’ mı olacak?
Altaylı, AK Parti’nin güç kaybettikçe, yüzde 50 artı 1 kuralından rahatsız olmaya başladığını söylemiş oldu.

AK Parti’nin 50+1 sistemini değiştirecek bir Anayasa değişikliği konusunda başarısız olacağını söyleyen Altaylı, yazısında şu tabirleri kullandı:

Diyelim ki, AK Parti bunu başardı ve 50 artı 1 kaidesini ortadan kaldırarak yüzde 30 ile Cumhurbaşkanlığını kendi adayına kazandırdı. Kemal Kılıçdaroğlu aday olmadıkça o bile sıkıntı lakin diyelim ki oldu. Yüzde 30 ile seçilen lider, TBMM’de karşısında yüzde 70’lik bir muhalif cephe bulacak.

İstediği hiç bir maddeyi geçiremeyen, tüm kararnameleri TBMM’den dönen, Sayıştay raporlarının değer kazandığı, TBMM kontrolünün üst seviyede tesirli olduğu bir durumla karşı karşıya kalacak. Yani başkanlık sisteminin getirdiği sav edilen tüm avantajlar ortadan kalkacak.

Yüzde 30 ile seçilen liderin kuvvetli bir muhalefet niçiniyle iktidar gücünü kaybedeceğini, o yüzden de TBMM’yi suçlayacağını savunan Altaylı, “örneğin doların yükselmesinden, iktisadın çökmesinden bu defa de TBMM’ye sorumlu tutacak ve bu biçimde bir muhalefetle ülkenin yönetilemeyeceğini söyleyecek. Bir daha sonraki adım “TBMM’nin de kapatılması” mı olacak? 2028 seçimleri öncesinde de “TBMM’nin ortadan kaldırılması” talebini mi konuşuyor olacağız” sözlerini kullandı.