Grafiti geçmişte kaldı. Tarihçi, Louny'deki kilisenin onlarla dolu olduğunu söylüyor

Bakec

Member
m St. kilisesidir. Mikul, daha doğrusu buradaki epigraf bir kitabı hak ediyor muydu?
Kilisede iki tip epigrafik anıt bulunmaktadır. Bunlar standart yazıtlardır; örneğin bir zil, kitap plakası, mezar taşı vb. üzerine yazılan yazılardır ve spontanedirler. Birinci tipteki anıtlara hemen hemen tüm kiliselerde ve St. Mikul bu konuda pek başarılı değil. Aksine şu ana kadar yaptığım araştırmalara göre günümüze ulaşan çok sayıda spontane yazıt var. Bunlar günlük açıdan vandalizm olarak değerlendirdiğimiz yazıtlardır ve bunları pratik olarak her adımda bulabilirsiniz, yalnızca St. Mikula, bu yazıtlar 500 yıllık.

Yazıtlar hakkında Vda

Epigrafi (Yunanca epigraftan, yazıt) yazıt bilimidir. Karmaşık yazılarla ilgilenin, toplayın, yorumlayın ve inin.

Bağımsız bir tarih disiplini (tarihin düşen yardımcı bilimi) olarak profillenir. Öncelikle arkeolojik tabletler üzerine yazılan metinlerle çalışması epigrafiye özgüdür. Bu nedenle, epigrafinin önemli bir kısmı paleografi yazıtlarıdır (filoloji de geçerlidir ve öğrenciler metni ve yazıyı incelediler), aynı zamanda epigrafi tarafından o kadar araştırılan ve onu arkeolojiye yaklaştıran yazıtın bağlamı ve aşınması da vardır. , ikonografi vb. epigrafi değerlidir. Kaynak: wikipedia.org

Burada kaç tane giriş bulabilirsiniz ve meme nerede bulunabilir?
Kitabın ana bölümünü oluşturan epigrafik katalogda 18. yüzyılın sonlarına tarihlenen 18 standart epigrafik anıt ve 85 spontan epigrafik anıt kaydettim. Vi'deki çanlar gibi birçok yerde standart yazıtlar bulunabilir; bunlar kilise nefindeki sunakta, nefin güneydoğu köşesine inşa edilen Bezno'lu Jan Hruka'nın mezar taşındadır ve yakında. Kısacası standart yazılar kullanıcılarıyla ilişkilendirilir ve bir avcının beklediği yerlere yerleştirilir.

Kendiliğinden oluşan yazıtların olması gereken yerde önceden tanımlanmış bir yeri yoktur. St. Mikula'da memeyi sokaktan, destek sütunlarında (yer seviyesinden yaklaşık 3 ve 4 metre yüksekte) görebilirsiniz. Kilisenin içinde portallar, kapı çerçeveleri, metal bir lavabo, sütunlar, bir sundurma (sundurma dairesi, editörün notu) ve korunmuş yazıtların miktarı açısından sundurmaya giden basamaklar ve ardından pdu'ya göre.

Ne yiyoruz?
Standart yazıtlarda genellikle yazarlarının adı ve üretim yılı belirtilir. İsim plakasında, çanların üzerindeki yazılarda (korunmamış olan St. Nicholas Kilisesi durumunda) veya üzerinde bir kitabe ve Latince bir alıntı bulunan mezar taşında durum böyledir. Yazıtlar altı İncil metni içeriyordu. Bu nedenle kilisede genel anma yazıtları bulunmaktadır. İlki şapelin girişinin üzerinde bulunur ve bize kilisenin inşa tarihi ve inşaat maliyeti hakkında bilgi verir. Sanktusov örneğinde çatının ne zaman tamamlandığını ve kimin yaptığını hatırlıyoruz.

Ve spontane yazmayı mı kastediyorum?
Spontane yazıların çoğu kendini sunma niteliğindedir. Kilisenin her iç kısmına baş harfler veya yazılı isimler kazınabilir. Bu yazıtlarda, kimliği belirlenemeyen bir kişi de dahil olmak üzere söz konusu kişinin olay yerinde olduğu ve bu gerçeğe dair bir yazıt şeklinde iz bırakmayı gerekli gördüğü bilgisi yer alıyor. Bazen sürücüler isimlerini veriyorlardı, böylece yazıt, Loun'a, özellikle de Sedleck, Rusya, Bzeneck'e gittikleri yerden bilgileri ortaya koyabiliyordu… O kadar karmaşık, spontane yazıtlar var, ama bunlar çok az ve çok uzak. St. Mikuli, bir tanesinin gövdesini bulmayı başardım, bunun geniş bir metin içerdiği açıkça görülüyor, ancak şu anki muhafaza durumuyla neredeyse kullanılamaz durumda.

Yüksek Lisans Ing. Jan Mvr (*1990)

Yüksek lisansını BUT İnşaat Fakültesi'nde tamamladı. Geçtiğimiz yıl UJEP Sanat Fakültesi'nde tarih alanında yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmalarına devam ediyor. Profesyonel olarak kendisini PLA Slavkovsk les projesinde satışların korunmasına adamıştır. Boş zamanlarında epigrafi, özellikle tarihi grafiti ile ilgileniyor.

St.Petersburg kilisesindeki yazıtların Ti yüzüncü yılı kitabı. Louny'deki Mikule (16. ve 18. yüzyıllar), yazarın mezun olduğu St nad Labem'deki Jan Evangelista Purkyn Üniversitesi Sanat Fakültesi ile işbirliği içinde Louny'deki Bölge Müzesi tarafından yayımlandı. Kitap mali olarak Louny şehri ve Litomick piskoposluğu tarafından desteklendi.

Kendiliğinden oluşan yazıtlar aslında vandalizmdir. Onlar hakkında bizi ilgilendiren ne olmalı?
Yazıtların ilgimi çeken yönünü söylüyorum: Kendiliğinden oluşanlarda büyük değişkenlik var. bir avcı iki totonla karşılaşmayacaktır. Metin her ne kadar kendini temsil eden bir karaktere sahip olsa da birbirlerinden ayrılırlar. Bazen isim veya baş harfler basitçe kaydedilir, bazen de yazı dekoratif bir kartın veya belki bir arma içine alınır, bazen de çeşitli resim veya sembollerle desteklenir. St. Mikule, neredeyse yarım bin yıldır hava şartlarına ve diğer etkilere maruz kalan sütun testerelerin üzerine yazılan yazıların hala belli bir dereceye kadar okunabilir olmasıyla o kadar ilgilendi ki.

Yazarları kimdi? Duvara nasıl kazılacağını bilen var mı?
Belirli bir yazarın ortaya koyduğu ve örneğin şehrin tarihi bağlamındaki ortamı dikkat çekicidir. Tamamen boş olan yazıttaki baş harflerin veya ismin arkasında kimin olduğunu bilmiyoruz. Bazı durumlarda bahsettiğim gibi yazarın Loun'a nereden geldiğini öğrenmek mümkün. Bir keresinde yazıtın belirli bir kişiyle bağlantısını kurmayı başardım. Jan Cholossius, kürsü alanına kazınmış yazıtını bıraktı. Cholossius adı Lunsk tarihinde bilinmiyor değil Adam Cholossius, 16. yüzyılın ikinci yarısında ünlü bir Lunsk rahibiydi ve oğlu, adını St. Noel Baba.

Yaratıldıkları dönemde ne demek istiyorlardı ve bugün nelere sahipler?
Sadece yazar ve çağdaşları için anlamı hakkında tartışabiliriz. Birkaç yıl içinde yazıtların müzenin belirli yerlerine şu veya bu nedenle yerleştirildiğini okuyabilirsem ne mutlu bana. Ama henüz onu onurlandıramıyorum. Günümüz açısından bakıldığında yazıtlar, erken modern dönemde insanların paylaşmak istediği sansürsüz bilgiler olması açısından dikkat çekicidir. Yazıtların oluşturulduğu dönemin günlük yaşamına açılan bir pencere olduğu düşünülüyor.

Hangi yazıt en eskisidir ve onu kim yazmış olabilir?
En eski kendiliğinden yazıt, kilisenin kuzey tarafındaki payandalardan birinde bulunan küçük bir grafiti parçasıdır. İçinde 1520 yılı ve ardından iki ayırıcı ve aralarında yerel B harfi bulunmaktadır. Bugün, yerden yaklaşık iki buçuk metre yüksekte bulunan kitabeden inşaatın ne zaman, nerede ve ne zaman yapıldığını biliyoruz. çalışma 1520'de tamamlandı. Kilisenin binası 1520'den 1538'e kadar bir veri deposudur. Yazıtın uygulaması kesindir, dolayısıyla inşaatta çalışanın bir taş ustası olması gerektiğine inanıyorum.

Modern graffiti bv, renkli spreyler ve işaretleyiciler şeklinde mevcut değildir. Yüzyıllar önce arabalar hangi araçları kullanıyordu?
Grafiti oluşturmak için gravüre izin veren hemen hemen her araç kullanılabilir. Nch, noch veya heb düşünülebilir. En eski kendiliğinden yazılı yazıtlar kilden yapılmıştı, bunu kronolojik olarak kada ve grafit takip ediyordu.