Halk kazandı. Lityum muhtemelen Teplice yakınlarında değil Chomutovska'da işlenecek

Bakec

Member
Yaklaşık iki yıldır lityum işlenmesini protesto eden Steck bölgesi sakinlerinin endişelerini dinlemeye başladıkları görülüyor. Alınan son karara göre sadece işleme şaftının olması gereken Dukla kasabasına giden arabayla yüklenecek, çıkarılan cevher burada vagonlara yüklenecek. Kanalizasyonun aile evlerinin hemen yakınında olması gerekiyordu ve kasabada çok sayıda inşaat var.

Projenin tamamının binicilik bölgesindeki halkın hayatını ve Dukla yerleşimini etkilediği yönünde hem belediye başkanından, hem valilikten, hem de bölge meclisinden çok sayıda itiraz aldık. Projeyi hayata geçirebileceğimiz başka bir yer arıyorduk. Birçoğunu araştırdık ve sonunda Prunov'da en kabul edilebilir ve ekonomik açıdan en anlamlı yer olarak seçtik. EZ'nin yarısına yüzde 51 oranında sahip olan Geomet şirketinin yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Ladislav Tpnek, hem cevherin mekanik işlenmesini hem de lityumun kimyasal işlenmesini geliştirdiğimizi yerine getiriyoruz dedi.

Bu bir dönüm noktası. Geomet temsilcileri yıllardır 21 lokasyondan tohum seçtiklerini, aksinin mümkün olmadığını iddia ediyordu. Böylece bugün geri döndüler.

Prunov zaten ilk değerlendirme sırasında değerlendirildi, her zaman en sonunda gerçekleştirilebilecek optimum maliyet ve kabul edilebilirliğe karar veriliyor, diye ekledi tpnek.

Tahminlere göre Prunov na Chomutovsk'a giden trenin Krunch Dağları'ndan yaklaşık 60 gün sürmesi gerekiyor. Tren sayısının bölgeyi veya demiryolunu dramatik bir şekilde alt üst edecek kadar yüksek olacağını düşünmüyorum, üzgünüm.

Bizim için bu küçük bir ilişki. Nehirde cevher işlemenin ölümünü eleştirenlerden biri olan Steck bölgesi valisi Jan Schiller (ANO), “Kesinlikle su korumasına gideceğiz, ancak bu ayrıntılardan biri” şeklinde yanıt verdi. Burada bazı iş veya çalışma alanlarının geliştirilip geliştirilmeyeceği konusunda anlaşmaya varmak için Sanayi ve Eğitim Bakanlıkları ile gidip bir toplantı yapmak istiyorum, böylece teknisyenleri hazırlayabilir ve buraya başka yerden işçi getirmeyebiliriz, diye ekledi.

Fizibilite çalışması yok

Lityum seansının Sedmihrky bölgesindeki Cnovec'te yapılması gerekiyor. Derin olacak. Yüzeyde madenin işletilmesi için güvenlik ve teknolojik hizmet sağlayacak yaklaşık 22 hektarlık madene giriş kapısı oluşturulacak.

Sondajlar, patlayıcı kullanılarak yerin 150 ve 450 metre altında yer alan büyük odalarda gerçekleştirilecek. Kazılan kaya madende kırılarak köpekli konveyörle yüzeye taşınıyor. Ron, EZ'yi Geomet ile birlikte 25 bin tonu lityum üretilecek olan iki milyon ton cevher çıkarmayı planlıyor.

EZ ve Geomet şimdi tb için sözde fizibilite çalışması hazırlıyor. 2023 sonuna kadar hazır olması gerekiyordu ama tamamen yeniden işlenmesi gerekiyor. Diğeri tıkalı ve slayttaki kurşun. Bu nedenle cevherin Tba kasabasından kayak merkezine taşınmasının bir yolu yok, bunun yerine teleferik veya köpekli konveyörler kullanılıyor.

Prunov'da işleme boru hattı eski kömürle çalışan elektrik santralinin bulunduğu yere yerleştirilmelidir.