İlk gün Ukrayna’nın katılımı için herhangi bir takvim olmadan sona eriyor

Bakec

Member
Ev
Haberler
NATO zirvesi: Ukrayna’nın katılımı için herhangi bir takvim olmadan birinci gün sona erdi

Ukrayna ve Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, NATO zirvesine katılma taahhüdünü umuyor. Ancak, ilk başta bu olmadı.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy (soldan 2.), eşi Olena Zelenska (solda) ve Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda (sağda), NATO zirvesinin aralarında kalabalığa hitap ederken Ukrayna bayrağını kaldırıyorlar.AP


Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesi, Ukrayna’nın beklentilerinin aksine, ülkenin ittifaka katılması için bir takvim belirlemedi. Salı günü yapılan zirve açıklamasında, “Müttefikler kabul ederse ve koşullar yerine getirilirse Ukrayna’yı ittifaka katılmaya davet edebileceğiz.” Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Litvanya’nın başkentindeki bir gösteri sırasında kalabalık tarafından karşılandı. ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye’nin aylarca süren ablukanın ardından İsveç’in NATO’ya katılmasının önünü açma kararına övgüde bulundu.

Zirve bildirisinde “Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır” denildi. Ancak devlet ve hükümet başkanları bu geleceğin ne zaman gerçekleşeceğini açık bıraktı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirvenin ilk gününde “NATO’dan Ukrayna’nın üyeliği konusunda daha önce hiç bu kadar güçlü bir dil kullanılmadığını” doğruladı.

Ancak tüm müttefikler, Rusya’nın saldırı savaşı sırasında Ukrayna’nın ittifakın tam üyesi olamayacağı konusunda hemfikir. Kiev’in NATO’ya katılmak için yerine getirmesi gereken koşullar arasında, yolsuzlukla mücadelede ilerleme ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu yer alıyor.

Selenskyj, Vilnius’ta göründüğünde NATO’ya katılmakta ısrar etti


Selenskyj, durumdan duyduğu memnuniyetsizliği sert sözlerle dile getirdi. Vilnius’a gelişinden kısa bir süre önce Zelenskyi, “Ukrayna’yı NATO’ya katılmaya davet etmeye veya onu ittifakın bir üyesi yapmaya istekli görünmüyor” dedi. Ülkesinin üyeliği için bir takvim belirlememek “saçma” idi.

Akşam Litvanya başkentinin merkezindeki bir gösteride, ülkesinin NATO’ya katılmasında bir kez daha ısrar etti ve halk tarafından kutlandı. Zelenskyy, Ukrayna bayrakları sallayan yüzlerce kişinin alkışları arasında, “NATO Ukrayna’nın güvenliğini sağlıyor, Ukrayna NATO’yu güçlendiriyor” dedi. Zelenskyi konuşurken, arkasında Ukrayna’nın Finlandiya ve İsveç’ten sonra askeri ittifakın 33. üyesi olma planlarına bir gönderme olarak Twitter sloganı “#UkraineNato33” parladı.


İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın


Zirvenin başlamasına birkaç saat kala Alman hükümeti, Ukrayna’ya askeri destek sağlamak için 700 milyon avro değerinde yeni bir silahlanma paketi açıkladı. Diğer ana muharebe ve piyade savaş araçlarını, hava savunma ve topçu mühimmatını içerir. Fransa ve Norveç de başka taahhütlerde bulundu ve Paris zaten daha uzun menzilli füzeler teslim ediyordu.

ABD Başkanı Biden, ABD’nin Ortadoğu’da bir tür koruyucu güç olarak hareket ettiği İsrail modeline dayalı olarak Ukrayna’ya koruma sözü vermişti. Ancak Kiev’de, bu tür taahhütlerin 2024 ABD başkanlık seçimlerinden sonra geçersiz olabileceğine dair korkular var.

Yeni NATO-Ukrayna Konseyi’nin kuruluş toplantısının ikinci günü planlanıyor


Bu arada zirve oturum aralarında Biden, Türk meslektaşı Recep Tayyip Erdoğan’a İsveç’in aylardır arzu edilen NATO’ya girişinin önünü açtığı için teşekkür etti. İki devlet başkanının zirve oturum aralarında yaptığı görüşmede Biden, Erdoğan’a bu konudaki “diplomatik bağlılığı” ve “cesareti” için teşekkür etmek istediğini söyledi.

Uzun bir çekişmenin ardından Türkiye Pazartesi akşamı İsveç’in ittifaka katılmasına yeşil ışık yakacağını duyurdu. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Moskova’da yaptığı açıklamada, bu kararın “olumsuz sonuçları olacağı kesin” dedi. Rusya, Finlandiya’nın Nisan ayında yaptığı gibi karşı önlemler alacak.

NATO devlet ve hükümet başkanları da daha yüksek savunma harcamalarına imza attı. Gelecekte, NATO ülkeleri gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYİH) “en az yüzde ikisini” savunmaya harcamalıdır. Şansölye Scholz, Almanya’nın “gelecek yıl tam olarak bunu başarabileceğini” doğruladı.

Eski Sovyet cumhuriyeti Litvanya’daki iki günlük zirve, Rusya’nın en yakın müttefiki olan Beyaz Rusya sınırına 30 kilometreden biraz fazla uzaklıkta gerçekleşiyor. Alman Patriot savunma sistemleri ve Fransız savaş uçakları toplantının güvenliğini sağlıyor, binlerce güvenlik gücü konuşlandırılıyor.

Zirvenin ikinci gününde yeni NATO-Ukrayna Konseyi’nin kuruluş toplantısının Çarşamba günü yapılması planlandı. Bu, transatlantik güvenliğine ilişkin müzakereleri “göz hizasında” etkinleştirmelidir.

bilgi kutusu resmi
 
Üst