Kılıçdaroğlu’ndan 14 Mayıs açıklaması: ‘Bizim için sorun yok’

Adanali

Active member
Kılıçdaroğlu’ndan 14 Mayıs açıklaması: ‘Bizim için sorun yok’
Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonunu (TÜRKONFED) ziyaret eden Kılıçdaroğlu, görüşmesinin akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Seçim takvimine ait bir açıklaması olup olmayacağı sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “14 Mayıs olarak tabir ediyorlar. Bizim açımızdan rastgele bir sorun yok. 14 Mayıs gelince de ‘Yeter kelam milletin.’ dedik. Millet İttifakı da esasen bunu istiyor. Kâfi kelam milletin olacak.” tabirlerini kullandı.


Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Genel af olması lazım mı?” sorusuna ise, “Önce bu mevzuyu altı önderin konuşması lazım. daha sonrasında benim bu mevzuda fikirlerimi söz etmem lazım.” diye yanıt verdi.


TÜRKONFED’in yöneticileriyle pek verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyleki konuştu:

“Ekonomi konusunda beklentilerini söz ettiler. Hem Türkiye’yi hem dünyayı, bölgeyi yakından izlediklerini ve bizden beklentilerini de bir manada sordular. Ben de bütün sorulara büyük bir içtenlikle yanıt verdim ve şunu söylemiş oldum: Türkiye’nin çözülemeyecek hiç bir sorunu yok. Bütün sıkıntıları çözülebilir. Akılla, mantıkla, bilgiyle, birikimle çözülebilir. Bozulan bir devlet yapısı var, çürüyen bir yapı var. O yapının da hızla inşa edilmesi lazım. Altı başkanın bu bahiste kararlı olduğunu ve Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağını, ötürüsıyla kimsenin ‘Karamsar bir atmosfer vardır.’ diye kaygıya kapılmaması gerektiğini söylemiş oldum. Hakikaten Türkiye büyük bir ülke, hoş bir ülke ve ötürüsıyla âlâ takımları var. Bugün o takımlar her ne kadar biraz devre haricindeysa da o takımlar bir daha idareye geldiği vakit devlette liyakat sağlamış olacağız ve hoş bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.”

CHP daha evvel seçim tarihinin öne alınacağı argümanlarına yönelik olarak nisan öncesini işaret etmişti.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, mevzuyla ilgili aralık ayında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bizim kanaatimiz, nisan başına kalmadan yapılacak her erken seçim teklifine ‘tamam’ demek istikametindedir. Lakin nisan başından itibaren yapılacak seçim, kanaatimizce artık erken seçim değildir, siyaset mühendisliğidir. ötürüsıyla bu biçimde bir senaryonun ortasında yer almayız. Cumhurbaşkanının yetkisi vardır. Nisan ayı başından daha sonra kendi göbeklerini kendileri keserler.”
 
Üst