Kurtulmuş: bu biçimde giderse İsveç’in NATO’ya girme sıkıntısı Türkiye tarafınca asla onaylanmayacak

Adanali

Active member
Kurtulmuş: bu biçimde giderse İsveç’in NATO’ya girme sıkıntısı Türkiye tarafınca asla onaylanmayacak
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bir dizi programlara katılmak için Samsun’a geldi. Sabah saatlerinde özel bir otelde Samsun’daki lokal ve ulusal basın mensupları ile buluşan Numan Kurtulmuş, ulusal ve milletlerarası gündem hakkında değerli açıklamalarda bulundu. İsveç’te yaşanan olaylar hakkında sert tabirler kullanan Kurtulmuş, NATO konusundaki fikirlerini de lisana getirdi.


Seçim çalışmalarının süratli bir biçimde devam ettiğini tabir eden Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin 4 bir yanında vatandaşlar ile bir ortada oluyoruz. 2023 seçim çalışmalarına hızlandırarak yolumuza devam ediyoruz. Yaz aylarından itibaren Türkiye’nin her yerinde AK Parti’nin trendi yükseliyor, cumhurbaşkanımıza olan dayanak artıyor. Bizim cephemizde bu olurken karşı taraftaki 6 artılı masa her gün diğer fikir ve anlayış farklılıkları ortaya koyarak Türkiye’yi yönetemeyeceklerini, iç tutarsızlıklarını millete aktarıyorlar. Milletimiz mayıs ayında gerçekleştirilecek seçimlerde Türkiye yüzyılının kapılarını sonuna kadar açarak, Cumhurbaşkanımızı bir daha seçecektir. Cumhur ittifakı ve AK Parti parlamentoda çoğunluğu elde edecek, Türkiye bu istikametindeki yürüyüşe devam edecektir. Bu seçimler, 20 yıldır yapılan eser ve hizmet siyasetinin millet tarafınca onaylanacağı seçim olacaktır. 2. olarak ise Türkiye’nin istikamet tayininin gerçekleştireceği seçim olacaktır. Onun için Türkiye yüzyılı vizyonuyla ortaya çıkıyoruz” dedi.


‘Tehlike çanları Avrupa için çalıyor’


Numan Kurtulmuş, Avrupa’da İslam ve Türk düşmanlığının arttığına dikkat çekti:

“Geçen hafta Türkiye Cumhurbaşkanı maketine hakaret edenlere İsveç yetkilileri sessiz kalmıştır. Çabucak gerisinden evvelde ilan edilen ve bu biçimde bir hareket yapacağını söyleyen İsveç’teki faşist, ırkçı, yabancı ve İslam düşmanı siyasetçi müsveddesi Kur’an-i Kerim’i yakarak şov yaptı. Tarih boyunca İslam’a ve Müslümanlara saldıranlar daima oldu. Hepsi de tarih sahnesinden yok oldular. Uzun bir müddetde Avrupa’da ve Amerika’da değerli bir yabancı düşmanlığı, ötekileştirme hastalığa dönüştü. Yabancı düşmanlığı Avrupa’da İslam düşmanlığına dönüştü. Bunların yanı sıra bir Türkiye düşmanlığı da Avrupa’yı tutmuş bir hastalık haline döndü. bu biçimdesine faşistlerin önünü açarsanız Avrupa’nın merkezi siyaseti zehirlenir ve en büyük ziyanı Avrupa halklarına verirsiniz. Bize bir şey olmaz. Biz kıymetlerimizi ve milletimizi koruyan bir devletiz. Temel tehlike çanları Avrupa için çalıyor. Karşısına farklı olana öteki olana tahammül edemeyen Avrupa tarihinde olduğu üzere 10 senelerca, 100 senelerca sürecek savaşların kapısını aralıyor demektir. Bu ateş yalnızca kutsal bir kitabın yakılması değil içten içe Avrupa’yı yakan bir ateştir. Daha fazla bu ateşi söndürmeye niyet etmezlerse Batı dünyasını yakacak bir ateş. Bu işin takipçisi olacağız.”

İsveç ve Fillandiya’nın tavrını da eleştiren Kurtulmuş, şöyleki kıymetlendirdi:


“Eylemin Türkiye büyükelçiliğinin önünde yapılmasının diğer bir manası ve değeri vardır. Şunu demek istiyorlar: ‘Biz 2 milyarlık Müslüman dünyasının öncüsü ve savunucusu olarak Türkiye’yi görüyoruz’ diyorlar. kuvvetli büyük Türkiye’yi hazmedemiyorlar. Neyin ne olduğunu, kimin kiminle iş tuttuğunun farkındayız. Biz her sorunun diplomasi masasında çözülmesini istiyoruz. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya giriş süreçlerinde görüşlerimizi fazlaca açık bir biçimde söylemiş olduk. Biz kategorik olarak sizin NATO’ya girişinize karşı değiliz. Evvel kaideleri yerine getirecekler. Yani memleketinizde terör örgütlerini orada siyasi, kültürel, zihinsel olarak destekleyecek tabanlar oluşturmayın. Teröre takviye vermekten vazgeçin. Bu atak bir defa daha gösteriyor ki İsveç maalesef teröre dayanak vermekten vazgeçmediğini gösteriyor. Türkiye lafına sadık bir ülkedir. Oradaki FETÖ ya da terör örgütlerinin başını Türkiye’ye teslim etmek fazlaca mu zordur? Terör örgütlerinin seçime az bir süre kala cumhurbaşkanımıza yaptıkları atakları önlemek hayli mu zordur. Bir taraftan bizle müzakere derken öteki taraftan terörle olan yakın arkadaşlıklarını sonlandırmak istemiyorlar. Çok açıktır. bu biçimde giderse İsveç’in NATO’ya girme sorunu Türkiye tarafınca asla onaylanmayacak ve Türkiye bu süreçte İsveç’ten imzaladıkları yükümlülükleri yerine getirmesini bekleyecektir. Bu 2’li mutabakatlar 3’lü mutabakatlarda İsveç’in üzerine düşeni yapması gereklidir. Bu olayları takip ediyoruz.”


Toplantıya ayrıyeten AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ve davetliler katıldı.
 
Üst