Muharrem İnce: Ben cumhurbaşkanı olsaydım Türkiye’yi 300 şahısla yönetirdim

Adanali

Active member
Muharrem İnce: Ben cumhurbaşkanı olsaydım Türkiye’yi 300 şahısla yönetirdim
Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına katıldı.

İnce, “Ben cumhurbaşkanı olsaydım Türkiye’yi 300 şahısla yönetirdim. 300 akıllı, liyakatlı, namuslu adama muhtaçlık var. EPDK, BDDK, Maliye, Hazine, değerli büyükelçilikler, Ulusal Eğitim. 20 iş bilen bakan, toplam 300 bürokrat” dedi.

‘230 TL imtihan fiyatı olur mu?’

“Siyasi partilere Hazine yardımı vereceğimize bizim üzere üyelerinden toplasınlar, çocuklardan imtihan fiyatı almasınlar. 230 TL imtihan fiyatı olur mu?” diyen İnce, şu tabirleri kullandı:

“TOBB üyelerinden kanunla aidat alınıyor. TÜSİAD konuşuyor ‘sen bizimle baş edemezsin’ diyor. TOBB ortaya karışık konuşuyor, MÜSİAD’a fırça atıyor. TÜSİAD olağan konuşacak, sen belirliyorsun ancak parayı o ödeyecek. Herkes konuşmalı. Onlar da diyemedikleri için o zamanyiz. Bu ülkede Erdoğan televizyonlara çıkıp 2023 maksadını birinci 10 iktisat, 2 trilyon dolar gelirimiz, 25 bin dolar kişi başı ulusal gelirimiz olacaktı. Ne oldu bu hayallere? 4-5000 bin dolarla düştü. Ne 25 bini! niye biz daima ekonomik büyümeyi konuşuyoruz? Ekonomik büyüme bana fazla bir şey söz etmiyor. Ekonomik kalkınmayı, cinsiyet eşitliği, etraf, okunan kitap sayısını konuşmak lazım.”

İnce, “Suriyeli sorunu büsbütün Erdoğan’ın devrine ilişkin bir sorun. Bu misafirlik fazla uzamıştır. Ben cumhurbaşkanı olursam bayramda gidene kapıyı kapatırım; tekrar geri gelemez” dedi.

İktisada ait açıklamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı “Nas” sözüne reaksiyon gösteren İnce, şunları söylemiş oldu:

“Nas bitti, nas yok artık. Niçin nas yok? Zira hazinenin yani her insanın parasını, yoksulun dahil, zengine veriyor. Çiftçiye gelince, yılbaşı bileti satarken, öğrencinin kredisinden faiz alırken nas yok, faiz alıyorsun. Palavra söylüyorsun millete!”

İnce, “Faiz lobisi, o da çöktü. Zira en büyük faizci Erdoğan’ın kendisidir. Sınırsız sonsuz faiz var burada. Doların ne olacağını biliyor muyuz? Bilmiyorsanız; sınırsız bir faiz bu, ucu açık bir faiz” diye ekledi