Sıfırdan 840 krona. Köprü, artan maliyetler nedeniyle atık bedelini iade ediyor

Bakec

Member
illüstrasyon resmi
| fotoğraf: Anna Vavríková, MAFRA

Kararname bugün temsilciler tarafından görüşülerek onaylandı. Şehrin belediye başkanı Marek Hrvol (ProMOST) “Ücret miktarını tahsilatla ilgili maliyetleri dikkate alarak hesapladık” dedi.


Politikacılar kararnameyi bir saatten fazla tartıştı. Herkes aynı fikirde değildi. Örneğin Mostečané Most Derneği’nden muhalefet temsilcisi Jiří Nedvěd, “Ücreti tanıtmak zorunda değiliz, şehir fonları başka yerde bulabilir” dedi.


Diğerleri ise temerrüde düşenlerin sayısının yüksek olacağı konusunda uyardı. Bu yüzden şehrin onlara karşı kararlı bir şekilde harekete geçeceği söyleniyor.


Hrvol, “Ücretler, faturalar veya çeşitli fazla ödemeler için icra yoluyla fon elde etmeye çalışacağız” dedi.


Şehir, belediye atık bertarafının artan maliyetlerine yanıt olarak bu ücreti uygulamaya koyuyor. 2009’da 35 milyon kron civarındayken, geçen yıl 65 milyonun üzerine çıktı. Hatta bu yıl 70 milyonun üzerinde olması gerekiyor.


Kişiler ücret ödemesini birkaç taksite yayabilir. Aylık, üç aylık veya başka şekilde ödenebilir, böylece yılın toplam tutarı 840 kron olur.


Belediye yılda yaklaşık 35 milyon kron toplayacağını hesaplıyor. Ayrıca parayı, karışık ve ayrıştırılmış atıklar için büyük kapasiteli yer üstü ve yarı yer altı konteynerlerin satın alınmasına da yatırmak istiyor. Atık ihracatının yoğunluğu artacak.
 
Üst