Stefan Kuntz, Arjantin – Fransa finalini FANATİK’e yorumladı! (Dünya Kupası Final Maçı)

bencede

Global Mod
Global Mod
2022 FIFA Dünya Kupası Final maçında Arjantin ile Fransa karşı karşıya gelecek. A Ulusal Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, heyecanla beklenen final maçı öncesi FANATİK’e konuştu. Arjantin – Fransa maçı hakkındaki yorumlarını paylaşan deneyimli teknik adam, mantığının Fransa, fakat kalbinden geçen grubunun Arjantin olduğunu tabir etti.

‘Onun için her şeyi yapacaklar’

Nasıl bir final bekliyorsunuz? Sizce kupayı almaya daha yakın taraf hangisi? Arjantin mi yoksa Fransa mı?

Güzel bir final maçı izleyeceğimizi kestirim ediyorum. Şimdiye kadarki müsabakalarda hem Arjantin’in tıpkı vakitte Fransa’nın farklı taktik tarzlarla oynayabildiklerini gördük. Bu değerlendirmemin gerek defansif gerekse ofansif istikametten geçerli olduğunu söyleyebilirim. Organizasyonel marifet ve grup olarak baktığımız vakit, final maçında Fransa’yı az bir farkla da olsa favori görüyorum. Bir futbol romantiği olarak konuşursam ise Dünya Kupası’nın Messi ve arkadaşlarının ellerinde yükseldiğini görmek isterim. Arjantinli oyuncuların Messi’nin bu kupayı kazanabilmesi için her şeyi yapacaklarına inanıyorum.”

‘Egosu yükselirse, kenara alabilir’

Fransa’nın bu kadar sakat oyuncusu bulunmasına karşın oyunu daima domine etmesi sizi şaşırttı mı?

Bir genelleme yapacak olursak, Fransa’nın en yetenekli oyunculara sahip olduğunu söylememiz gerekir. Hatta Fransa A Ulusal Grubu bir yana, Fransa Ümit Ulusal Takımı’nın bile Avrupa’nın en kıymetli 21 yaş altı ulusal kadrosu olduğunu görüyoruz. Grup kıymeti olarak, İngiltere’den de Almanya’dan da ve Avrupa’nın başka ülkelerinden epey yukarıdalar. Pekala bu manaya geliyor? Çok fazla sayıda harikulade yetenekli futbolculara sahipler. Fransa’nın yetenekli futbolcuları eğitmek için özel bir sistemi var ve artık de geçmiş senelerda ektikleri tohumların meyvelerini topluyorlar. Natürel tüm bunlar teknik yöneticiye de çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Örneğin, ekip dizilişini çarçabuk değiştirebiliyor. Farklı oyunculara forma talihi verme imkanı bulunduğu için ekip ruhunu kuvvetli tutması da kolaylaşıyor. Öte yandan, kadronun büyük ve deneyimli oyuncularından birinin egosu çok yükselirse, teknik yönetici onu kenara daha rahat alabilir, zira gerisinde bekleyen oyuncu yetenek bakımından başkasından çok da altta değildir.”

‘Diğerleri bundan yararlanabilir’

Fransa’nın en değerli ismi bir daha Kylian Mbappe olacak. Mbappe için yorumunuz?

elbet, Mbappe fark yaratan futbolculardan bir tanesi. Lakin ben, Antoine Griezmann’ın performansından hayli etkilendiğimi söylemeliyim. Zira fazlaca hareketliydi ve fazlaca koştu. Fransa’nın bütün oyuncuları, egolarını geri planda tutarak kadro muvaffakiyetini ulaşılması gereken temel maksat olarak önlerine koydular. Gruptaki herkes, taktiksel açıdan kendisine verilen nazaranvi yerine getirdi. Hatta pek sevmedikleri şeyleri dahi ekibin başarısı için yaptılar. Griezmann da bu bahsetmiş olduğum mevzular için fazlaca etkileyici bir örnek teşkil etti. Fransa’dan konuşurken, Olivier Giroud’dan kelam etmezsek olmaz. O da turnuva boyunca fazlaca başarılıydı. daha sonra, Fas maçında oyuna girdikten yaklaşık 45 saniye daha sonra gol atan Eintracht Frankfurt’tan Randal Kolo Muani’yi izledik. Şayet Fransa’da Mbappé üzere bir oyuncu var ise, doğal olarak Arjantin savunmacıları ona konsantre olacaklardır. Bu durum da haliyle öbür oyuncuların daha fazla alan ve fırsat bulmasına imkân tanıyabilir.”

“Onları izlemek harika”

Arjantin ve Lionel Messi’nin performansını nasıl buldunuz?

“Messi’yi tanım etmeye gerek yok. Messi özel bir futbolcu. Çok çalışkan bir futbolcu olmasa da tarihte daha evvel görülmemiş bir yeteneğe sahip. İlah düzgün ki ona bu yetenekleri vermiş. Herkes şunu biliyor ki Messi, grup savunmasına epeyce büyük katkı sağlamıyor. Fakat atak tertibi için yaptıkları öylesine bariz, öylesine unutulmaz ki… Bilhassa de yarı final maçında Arjantin’in üçüncü golündilk evvel Julian Alvarez’e yaptığı asist… Bu cins hareketler, fakat bedeniniz ve hünerleriniz müsaade veriyorsa yapabileceğiniz şeyler. Olağan ki Messi’nin oyun okuma marifeti ve sezgileri de yüksek. Finalde tüm bu büyük ve fazlaca kaliteli futbolcuları izlemek mükemmel olacak. Kimin kazanacağını sahiden çok merak ediyorum. Dünya Kupası şampiyonu, seri penaltı atışları daha sonrasında belirlenebilir. Bunu da epey uzak bir ihtimal olarak görmüyorum.”

FANATİK ÖZEL / Davet Davran