Stefan Kuntz’dan Fenerbahçeli yıldıza açık kapı

bencede

Global Mod
Global Mod
A Ulusal Grubumuz, gelecek yıl mart ayında başlayacak olan EURO 2024 Elemeleri’nin hazırlıkları kapsamında 2 özel maça çıkacak. A Millileri 16 Kasım’da İskoçya ile oynayacağı müsabakaya Diyarbakır Stadyumu, 19 Kasım’da Çekya gayretine ise Gaziantep Stadyumu mesken sahipliği yapacak. Her iki müsabaka da saat 20.00’de başlayacak.

Diyarbakır, birinci kere A Ulusal Kadro ‘ı ağırlıyor

Diyarbakır kenti, İskoçya özel maçıyla A Ulusal Grup düzeyinde birinci defa bir maça konut sahipliği yapmış olacak. Gaziantep ise 21 yıllık ortanın akabinde A Ulusal Kadro ile buluşacak. A Ulusal Kadromuz, 25 Nisan 2001 tarihinde Gaziantep Kamil Ocak Stadyumu’nda oynanan maçta Arnavutluk ile karşı karşıya gelmişti.

Önceki maçlar…

İskoçya ile tarihinde daha evvel bir sefer karşılaşan Ay Yıldızlılar, 8 Haziran 1960’ta Ankara 19 Mayıs Stadı’nda oynanan bu özel maçı 4-2 kazanmıştı. Ulusallar, Çekya ile ise tarihli 21. müsabakasını oynayacak.

Stefan Kuntz konuştu

A Ulusal Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, Tivibu Spor ekranlarında soruları yanıtladı. Taksim’deki patlamada ömrünü kaybedenlere başsağlığı dileyen Kuntz, olayı duyduklarında epey üzüldüklerini lisana getirdi.

‘Amacımız oradaki Türk beşerlerine Ulusal Takım’ı göstermek’

Rakip tercihlerini nasıl yaptıklarını açıklayan Alman teknik adam, “İlk etapta ortak bir karar bu. Federasyon, futbolcular ve teknik grup bu biçimde bir karar aldı.” dedi ve ekledi: Hakikat biliyorsam, birinci kere Diyarbakır’a gideceğiz. Gaziantep de 20-25 sene sona Ulusal maç gorecek. Aldığımız haberlere bakılırsa etraftaki kentlerden de talep çok yüksekmiş. Otellerde doluluk varmış. Bu bizi mutlu ediyor. Gayemiz oradaki Türk beşerlerine Ulusal Takım’ı göstermek ve onlarla bir arada bu heyecanı yaşamak. Son maçlardan daha sonra Avrupa Kupası için eleme maçlarına biz hazırlanmış olduk. bu biçimdelikle rakiplerimizi ona nazaran seçtik.”

‘Taraftarlara hürmet gösteriyorum’

“İskoçya birinci rakibimiz, Galler ona yakın. Biz de rakiplerimizi seçerken, bizi en güzel biçimde hazırlayacak rakipleri seçtik. Tenkit konusunda büyük topluluklarda, birtakım taraftarların kendi oyuncularını daha sık görmek istemeleri olağan. Buna hürmet gösteriyorum. Kulüplerine sevgisini, hürmetini gösteriyor. Tenkit konusunda bunun bize bakılırsa faydalı tenkit olacağını görmüyoruz. Kulüplere olan bağlarını anlıyorum, ancak benim göz önünde tutmam gereken oyuncuların performansları.”

‘Göz önünde tutmam gereken oyuncuların performansları’

Kadro tenkitlerine hürmet duyduğunu vurgulayan Kuntz, “İlk etapta geldiğimizden beri maksadımız gençleri geliştirmek ve onları A Ulusal Grup’ya entegre etmekti. Orada da yaklaşık 21 yaş altından 10 tane oyuncuyu takıma katmış olduk. Tenkit konusunda büyük topluluklarda, kimi taraftarların kendi oyuncularını daha sık görmek istemeleri olağan. Buna hürmet gösteriyorum. Kulüplerine sevgisini, hürmetini gösteriyor. Tenkit konusunda bunun bize nazaran faydalı tenkit olacağını görmüyoruz. Kulüplere olan bağlarını anlıyorum fakat benim göz önünde tutmam gereken oyuncuların performansları.” dedi.

‘Onu burada görmek isterdik’

Emre Mor’un sakatlığının kendilerini kendilerini üzdüğünü belirten deneyimli isim, “Onu burada görmek isterdik. Birinci etapta onun sıhhati değerli. hem de Merih de takıma katılamayacak. Takım belirlenirken birtakım niyetler, kimi oyun ideolojisi alana yansıtmak istiyoruz ancak bu usul değerli oyuncular eksik olunca birtakım niyetleri değiştirmek zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

Serdar Aziz ve Caner Erkin…

Kuntz, Fenerbahçe ‘nin stoperi Serdar Aziz ve Fatih Karagümrük’ün sol beki Caner Erkin’in takımda olmamasının niçinini şu sözlerle deklare etti: “Sadece genç oyuncular değil. Samet örneği, yaş olarak farklı konumda ancak görmek istedik. bununla birlikte alanda hangi değişiklikleri yapabiliriz bunun üzerinde çalışıyoruz. Takım belirlenirken kimi oyuncular var, Serdar Aziz üzere, o aslına bakarsan bizimle bir kamp geçirdi. Ben onun neler yapabildiğini, muhtaçlığımız olduğunda seve seve geleceğini bildiğimiz bir oyuncu.”

‘tekrar çağırmayacağız olarak alınmasın’

“Diğer kamplarda sakatlık olabilir, performansı bu biçimdea kadar bu biçimde devam ederse farklı bir opsiyon olabilir. Şu an biz aslına bakarsanız deneme maksatlı kimi konumları eklemek zorunda kaldık. Burada o niçinle birtakım oyuncuları takıma katamadık. Caner için de örnek bir durum. Makul bir vakit geçirdik onunla. Orada Ferdi, Eren olsun, Rıdvan da sakat ancak o da olabilir geleceğe yönelik. Genç oyuncularımız olduğu için biraz daha sonucu oraya yanlışsız verdik. Ama bu kimi oyuncuları tekrar çağırmayacağız olarak alınmasın. İleriye dönük bir niyet bu.”

‘Jesus ile daima irtibat halindeyiz’

Jorge Jesus ile daima irtibat halinde olduklarını belirten Kuntz, Portekizli teknik adamın yaptığı işi fazlaca beğendiğini belirtti, “Arda, Emirhan, Tayyip üzere oyuncuların bu ortamda biraz daha rahat etmeleri bu maçlarda biraz daha rahat olacaktır. Bizler için kıymetli olan, oradaki oyuncularla da örneğin Jesus ile daima irtibat halindeyiz, bu oyuncuları her vakit takip ediyoruz. Gözlerimiz daima onun üzerindeydi. Jesus’la daha hayli görüşme niçinlerimden biri, şu andaki takıma Fenerbahçe’den epeyce oyuncu katılmış olması. Burada değinmek istediğim bir mevzu daha var. bu vakitte kulüplerin bize oyuncu gönderme mecburiliği yok. Ancak bu hususta bir talep gelmedi. Herkes gönderdi. Bu konuda epey teşekkür ederim.” dedi.