Tüm oy pusulalarını zarfa koymanın zorluğu hakkında

Bakec

Member
Ev
Berlin
Tüm oy pusulalarını zarfa koymanın zorluğu hakkında

Postanelerin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Yüksek katılımın işareti mi?

Berlin’de dört oy pusulasının sonunda bir zarfa konması gerekiyor.dpa / Julian Stratenschulte

berlin – İlk girişim girişten önce sona erer: bir insan kuyruğu, kaldırımın dışında bir sıra oluşturur. İnsanların oy kullanmak için hafta içi öğle yemeği saatinde Vatandaş Kayıt Bürosu önünde sıraya girmesi yüksek bir seçmen katılımı anlamına mı geliyor? Öyle umulabilir ki. Bir dahaki sefere resim aynı olacak ama bu sefer yanımda daha fazla zaman getirdim. Kuyruğa girdikten hemen sonra işler hızla hareket eder ve azar azar yılanın döner bir kapıdan girmesine izin verilir.

Ancak benim için şimdilik bitti. Bu, etrafta asılı duran seçim afişlerine son bir kez bakmak için biraz zaman bırakıyor: Biri beni hala ikna edebilir mi veya fikrimi değiştirebilir mi? Gerçekten de birçok insan için zor bir seçim. Angela Merkel veya Michael Müller artık aday olmadığı için değil, bazıları adaylara sıcak bakmadığı ve diğerleri bunun federal ya da eyalet düzeyinde fark etmeksizin zaten pek bir şey değişmeyeceğini beklediği için. Hatta bazılarında her ikisi de var.

Oy verme yaşının genel olarak 16’ya indirilmesiyle ilgili tartışmalar, aslında yetişkin olarak zaten bir şekilde hayal kırıklığına uğramış olan gençleri korumak istiyor. Gençler için zaten kuru olan seçim vaatlerinin dışında.

Gençlikten bahsetmişken: Ne de olsa bekleyenlerin en genci benim. Nüfus Dairesi’nde postayla oy kullanmak yaşlılar için daha mı fazla? Tamamen pratik çünkü seçimi esnek bir şekilde ayarlayabilir ve asıl seçim günü ani bir soğukla yataktan çıkamasanız bile kaçırmazsınız.

Bir sonraki slaytta, bekleyen beş kişinin döner kapıdan içeri girmesine izin veriliyor, bir bekçi bize asansörlerin önünde beklememizi ve kendi başımıza yukarı çıkmamamızı söylüyor. Arkamdaki adam arkadaşıyla 3G’ye eşit diye şaka yapıyor: “Vaftiz edildi, aşılandı, seçildi.” Kısa bir süre sonra, en fazla üç kez üst kata çıkmamıza izin verilir ve kısa bir bekleme süresinden sonra işe koyulabiliriz. Gerçekten zor olan tek şey, tüm oy pusulalarını sonunda tek bir zarfa sıkıştırmak ve düzgün kapanması için nemli mürekkep pedinden yapıştırıcıyı çekmek.