Zelen tatlım uykuya daldı. Şerbetçiotu peyzajlı atec UNESCO listesine eklendi

Bakec

Member
Bu adaylığın dünya mirası listesine dahil edilmesinden veya yeşil altınımız olan şerbetçiotu Çek kültürüyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğundan son derece heyecanlıyım. Kültür Bakanı, dünya mirasının yeni anıtının bu konuma yalnızca olağanüstü değerlerin onayını değil, aynı zamanda daha fazla gelişme, daha iyi koruma ve anıtlar, turizm ve tanıtım alanında bir işbirliği mesajı da getireceğini biliyorum. Martin Baxa (ODS).


Kayıtlı kültürel peyzaj, karşılıklı olarak işlevsel ve tarihsel olarak bağlantılı iki alanı temsil etmektedir: şerbetçiotu çiftlikleri ve kırsal arazilerin bulunduğu, hasattan hemen sonra işlemenin yapıldığı Atec şerbetçiotu manzarası ve her zaman kültürel mirasın merkezi olan Atec kasabası. Şerbetçiotu işleme tesislerinin bulunduğu bölgedeki tüm şerbetçiotu bir arada gruplandırılır, muhafaza edilir, paketlenir. Adaylığı hazırlayan çalışma grubunun yöneticisi Jaroslav Pika, MF DNES’e yaptığı açıklamada, şehrin yerel şerbetçiotu ticaretinin ve kalite sertifikasyonunun merkezi olduğunu ve hala bu mahsul için araştırma şehri olduğunu söyledi.


atec, 2014’ten beri UNESCO listesine girmeye çalışıyor. İlk başta başarısız oldu, 2018’de Dünya Edebiyatı Komitesi tarafından aday belgelerini sekseklere bölmek amacıyla düzenlemesi önerildi.


Yerel malikaneyi de içeren Steknk köyü, iyi korunmuş şerbetçiotu arazileri ve çevresindeki şerbetçiotu çiftlikleriyle Trnovany köyü de adaylığın bir parçası oldu. Böylece, birçok teknik anıtı açısından değerli olan Praska bölgesini de içeren çiftliğin tarihi merkezinin orijinal tanımını bozdular ve şerbetçiotunun işlenmesi ve depolanması için kullanıldılar.


Çekya’nın şu anda dünya kültür mirası listesinde 17 anıtı var. Bölgenin yeni tescil edilen şerbetçiotu yanında Tele, Prag ve St.Petersburg’a adanan hac kilisesi Eskho Krumlov’un tarihi merkezidir. Nad Szavou nehrindeki Nepomuck Jan’ı, Kutn Hoe’deki merkez ve anıtlar, Lednice-Valtick arel, güney Holaovice, Kromi’deki bahçeler ve mülk, Olomouc’taki Kutsal Teslis sütunu, Brno villası Tungendhat, Yahudi kulesi ve St. Tebi’deki Prokopa, Krunoho’nun madencilik bölgesi, ilgili manzaralar dahil Kladruby’de at yetiştiriciliği, Lage üçgeni (yani Karlovy Vary, Marinsk Lzn ve Frantikovy Lzn şehirleri) ve Jizeskohorsk buiny.


Somut olmayan anıtlar kategorisinde ise Slovak verbuk dansı, süs eşyalarının üflenmesi, doğancılık geleneği, karnaval, kralın binişi, kuklacılık, mavi baskı ve el çabukluğu kayıt altına alınıyor.
 
Üst