Nihat Kahveci’den A Ulusal Ekip için sürpriz teklif

bencede

Global Mod
Global Mod
Nihat Kahveci, Harun Erdenay ve Emek Ege, Kartepe Belediyesi tarafınca düzenlenen “Söz İşin Ehlinde” programına konuk oldu. Moderatörlüğünü spor spikeri Emek Ege’nin yaptığı programda konuşan Nihat Kahveci, “Bağcılar’da büyüdüm. Bizim vaktimizde doğalgaz yoktu, sobalı bir apartmanın 5. katında otururduk.

Birilerinin kömürleri taşıması lazım. Sırtımda kömür torbalarıyla birlikte dar yerlerden geçtim, baktım kondisyonum güzel. Çorapları top yapıp sepete attım, baktım elim de uygun. daha sonra futbola başladım. Evvel Esenlerspor, akabinde 14 yaşımda Beşiktaş altyapısına gittim, 18’inde ise A ekibe girdim. Süreç benim için süratli ilerledi” dedi.

“HAYAL KURMAKTAN KORKMAYIN”

Çok çalıştığını anlatan Kahveci, “Babam topu 3 sefer sektiremez lakin futbol bana nerden geçti bilmiyorum. Beşiktaş altyapısına gittiğimde hayalim A gruba çıkmaktı. Fulya’da incecik bir tel vardı, bir adım atsam A grubun idman alanındaydım.

Ama o adımı atmak için fazlaca çalışmam gerektiğinin de farkındaydım. Arkadaşlarım eğlenirken biz fedakarlık yaptık ve o pazar günkü 90 dakikayı oynamak için alın teri döktük. Hayal kurun, yiğit olun.

Ben kurdum, evvel “Beşiktaş A takımı” dedim, daha sonra “Milli takım” dedim, şükürler olsun ki oldu. Tahminen hayallerinizi öğrenen arkadaşlarınız size gülecek fakat siz kâfi ki isteyin, dediğim üzere hayal kurmaktan korkmayın. Ne iş yaparsanız yapın, en güzel biçimde yapın. olağan olarak ki zorluklar yaşadık.

Bağcılar’da büyüdüm, Yeşilyurt’a gittiğim vakit dünyanın öteki ucuna gitmiş üzere hissederdim. İngilizce, İspanyolca “a” demeyi bilmezken kendimi İspanya’nın BASK bölgesindeki tutucu bir kültürde buldum. Lakin oradaki tüm kurallara adapte oldum, lisanını bir an evvel öğrenmek istedim.

Çünkü bu çeşit işlerde irtibat epey kıymetlidir. Kimi arkadaşlarım gitti, geri geldi. Ben giderken, ne yaşarsam yaşayım ‘Nihat başarısız oldu’ dedirtmeyeceğim dedim. Başıma başarılı olmayı koydum” formunda konuştu.

“O GOL MEVTE DEĞERDİ”

Nihat Kahveci, unutamadığı maçları anlatarak, “İsviçre, Çekya, Hırvatistan maçları kendi açımdan tarihi maçlardı.

Çek Cumhuriyet’e attığım o gol mevte kıymetti. Tahminen bir saniyede top gitti lakin ömrüm boyunca o anı hiç unutmayacağım. Golden daha sonrasını hatırlamıyorum zira tüm grup üzerimdeydi. Ülke olarak fazlaca yetenekli insanlara sahibiz.

Bireysel olarak meşakkat yok ancak bugünkü kuşak kadro olamıyor. Amatör ruhu, kalpten oynamayı kaybetmeyeceksin. Biz o maçlardaki geri dönüşleri o amatör ruhla sağladık” diye konuştu.

“YERLİDEN YANAYIM”

“En son dünya kupasında son 16’ya kalan kadroların teknik yöneticileri yerliydi” diyen Kahveci, “Ben Messi’ciyim. Messi’den ötürü Arjantin’in Dünya kupasını kazanmasına sevindim. Bence Ronaldo’dan daha yetenekli.

Ancak maç daha sonrasında Weghorst’a İspanyolca olumsuz telaffuzda bulunması Messi ile örtüşmedi. Ulusal ekipte yerli teknik adamın olmasından yanayım. Yabancı gelecekse de epey bilinen marka birisini getirmelisin. Artık ülkede Jesus sevgisi var. Jesus Ulusal kadroya gelse kim ne diyebilir?

Açıkçası ben şanslıydım. Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli, Ersun Yanal, Pellegrini, Daum üzere fazlaca kıymetli teknik yöneticilerle çalıştım. John Benjamin Toshack benim için bambaşkaydı” sözlerini kullandı.

“LİGE YAKIŞIR”

Kocaelispor’un Muhteşem Lig’e yakıştığını söyleyen Kahveci, “Kocaelispor’un en uygun olduğu devirde genç bir futbolcuydum.

Genç ulusal ekiplerde oynadığım devirde Kocaelispor tesislerine hayli geliyorduk. Kocaelispor senelerca lige epeyce renk kattı, 2 kere Türkiye kupası aldı. Artık süper bir stat ve atmosfere sahipler. Bir yapılanma içindiler. Kocaelispor Muhteşem Lig’e yakışır” dedi.

HARUN ERDENAY: “KENDİMİ SALONLARDA BULDUM”

Eski Basketbol Federasyonu Lideri Harun Erdenay ise ömründe çeşitli kırılma anları yaşadığına dikkat çekerek, “Bir gün şut idmanı yaptım ve 50’de 50 üçlük attım. Bu şut yeteneğimle kendimi salonlarda buldum.

Tabii ki dersleriniz kıymetli lakin sporun da bir yanından tutmalıyız, sporla birlikte büyümeliyiz. Hidayet, Mirsad, İbrahim, Kerem üzere gençlerin yanına Orhun Ene benim üzere tecrübeli isimlerle Türkiye’deki 2001 dünya şampiyonasında muvaffakiyet hedefledik. İkincilikten daha sonra Türk basketbolcularının da yolu açıldı” diye konuştu.

“NBA’E GİDEN BİRİNCİ BASKETBOLCU OLACAKTIM”

Hedeflerini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Erdenay, ” Fenerbahçe ve Ulusal grup amaçlarımı gerçekleştirdim.

Her gün 500 şut çalışması yapıyordum. 24 yaşındaydım 1993’te Almanya Berlin’de Cleveland’ın izleme takımından beni çağırdılar fakat kendimi hayli hazır hissetmedim. Bir de NBA o senelerda kapalı kutu üzereydi, dışarıdan pek kimseyi tutmuyorlardı. Bana 2 yıl kadar yedek kalabilirsin dediler.

Yedek kalmaktan haz almıyordum ve bu niçinle ABD’ye gitmedim. Şayet gerçekleşseydi NBA’ye giden birinci basketbolcu olacaktım” tabirlerini kullandı.

Programın akabinde Kartepe Belediye Lideri Mustafa Kocaman, efsane atletler Harun Erdanay, Nihat Kahvesi ve spor spikeri Emek Ege’ye Kocaelispor forması armağan etti.