Raymond Domenech’in Türkiye şaşkınlığı

bencede

Global Mod
Global Mod
2004-2010 yılları içinde Fransa Ulusal Takımı’nı çalıştıran, kadrosuyla 2006 Dünya Kupası’nda final oynama muvaffakiyetini gösteren, ulusal kadronun başında Michel Hidalgo ve Didier Deschamps’tan daha sonra en çok maç kazanan 3. teknik adam olan Domenech, Spor Arena’ya konuştu.

“KYLIAN MBAPPE, İLERİDE DÜNYANIN EN UYGUN OYUNCUSU UNVANINI ALACAK”

Dünya Kupası’nda final oynayan Fransa Ulusal Grubunun gayretini, Didier Deschamps’ın idaresini ve Kylian Mbappe’nin performansını kıymetlendirir misiniz?

Didier Deschamps daha evvel hem futbolcu olarak birebir vakitte teknik yönetici olarak dünya şampiyonluğu hayatış büyük isim. Şu anda biroldukca ülkenin ulusal grubunu çalıştıran hocalar kıymetli isimler; fakat Didier Deschamps hem oyuncu birebir vakitte teknik yönetici olarak dünya şampiyonluğu yaşamasıyla başkalarından ayrılıyor. Kendisi daha evvel Marsilya ve Juventus üzere değerli kadrolarda da oynadı. ötürüsıyla gerçek yerde bulunan yanlışsız bir insan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bilhassa her iki yılda bir birtakım oyuncuların değişmesine karşın Fransa Ulusal Takımı’nın uygun sonuçlar almaya devam etmesi kendisinin, işinde ne kadar yeterli olduğunu gösteriyor. ötürüsıyla, Didier Deschamps’ın ulusal ekip için harika bir isim olduğunu söyleyebilirim.

Kylian Mbappe için ise şunu diyebilirim, Dünya’nın en çalışkan oyuncusu olmayabilir; ancak gol atılması gerektiğinde kadrosu asla yüz üstü bırakmıyor. Ne vakit gol atmak istese doğal bir biçimde bunu gerçekleştirebiliyor ve performansı fazlaca istikrarlı. Ayrıyeten hayli süratli ve yakalaması imkânsız denebilir. İlerleyen senelerda Dünya’nın en düzgün oyuncusu unvanını alması olası bir oyuncu.

http://instagr.am/p/CnB0zUSqupg/

“BAŞARILARI KÜÇÜMSENEMEZ, TURNUVANIN EN DÜZGÜN KADROSU ARJANTİN’Dİ”

Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin’in performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bilhassa rekorlara imza atan Lionel Messi’nin performansı hakkında neler söylemek istersiniz?

Fransa ve Arjantin içindeki en kıymetli fark Fransa’nın tek bir oyuncuya dayanmaması. örneğin Mbappe oyunun son anına kadar grup oyuncusu olmayı sürdürüyor. Fakat Arjantin, neredeyse yalnızca Messi’ye dayanarak kurulmuş bir grup. Bu durum tıpkı Maradona’nın Dünya Kupası’nı kazandığı vakit üzere. O günden beri kadro neredeyse tek bir oyuncu üzerine heyeti durumda. Şu anda da Arjantin’de bütün kadro Messi’nin oyun üslubuna ahenk sağlayıp Messi için çalışıyor. Fakat Messi için gruptaki oyuncuları yetiştirdiği söylenebilir. Álvarez örneği bu doğrultuda söylenebilir. bir daha de Arjantin’in başarısı mutlaka küçümsenemez. Hırvatistan üzere kuvvetli bir kadrosu yarı finalde 3-0 yendiler. Mutlaka olağanüstü bir muvaffakiyet. Hırvatistan’a aman vermediler. Ayrıyeten Hırvatistan’ın Mbappe üzere oyunu değiştirecek bir oyuncusu da yok. Dünya Kupası’nın yarı finalinde rastgele bir ekibi 3-0 yenmek nitekim olağanüstü bir durum. Bence turnuvanın en güzel ekibi bir daha Arjantin’di.

“FRANSA ÜZERE GÜÇLÜ TAKIMI 2-0 YENEBİLEN BİR GRUP NASIL OLUR DA DÜNYA KUPASINA KATILAMAZ?”

A Ulusal Futbol Grubumuz, bu sene Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’na katılamadı. pek epey uğraşta ulusal ekibimizle karşılaşmış bir teknik adam olarak bu durum sizde bir sürpriz yarattı mı? Ulusal Grubumuzun potansiyeli hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin Dünya Kupası’na katılamaması benim için sürprizdi. Zira Türk Ulusal Grubu’nu izledim ve bu biçimde bir ekibin nasıl olur da turnuvaya katılamadığı konusu benim için hala şaşırtan. Türk Ulusal Kadrosu katiyetle Dünya Kupası’nda olmayı hak eden bir grup. Grupta hakikaten güzel oyuncular var. Yeni teknik yöneticiyle nereye gidileceği konusunu epey kestiremiyorum. Ekipte âlâ oyuncular var; fakat yeterli oyuncular her vakit şampiyon bir ekip çıkaramayabiliyor. Umarım Türkiye EURO 2024’e katılabilir. Ekipte daha evvel Fransa’da da oynayan başarılı ve beğendiğim oyuncular var. Türk oyuncularının değerli meselelerinden biri de Avrupa’daki büyük kadrolarda önemli muvaffakiyetler sağlayan oyuncular yok. Yeterli bir ulusal ekip çıkartabilmek için Avrupa’daki büyük gruplarda oynayan en az 50 oyuncu olması gerekir ve açıkçası Türk Ulusal Kadrosu’nun da şu anda en kıymetli sorunu bence bu. EURO 2020 elemelerinde Türkiye ile oynadığımız maçı hatırlıyorum. Bence bu maçtaki bütün Türk oyuncular düzgün oyunculardı. Aslında biraz da bu sebeple Türk Futbolunun anlamadığım bir tarafı var. Zira Fransa üzere kuvvetli bir grubu 2-0 yenebilen bir ekip nasıl olur da Dünya Kupası’na katılamaz? Aslında tabi şu da kıymetli ki grubun bütünü, oyunculardan daha kıymetli. Maçı en düzgün oyuncu değil en uygun kadro kazanır. Umarım Türkiye EURO 2024’e katılır.

EURO 2024 elemelerinde Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile karşılaşacağız. Elemelerindeki bahtımızı kıymetlendirir misiniz?

Hırvatistan açık orta kümenin en düzgünü. Türkiye’nin öteki ekiplere karşı mutlaka puan kazanması gerekiyor. Türkiye, Hırvatistan’a karşı tahminen kendi meskeninde galibiyet bahtına bile sahip olabilir. Ancak bu biçimde kuvvetli bir kümede kusur yapma lüksü yok. bir daha de Türkiye’nin turnuvaya katılma talihi olduğunu düşünüyorum.

“ZİDANE’A KIRGIN DEĞİLİM, 2006 DÜNYA KUPASI FİNALİNE ONUN SAYESİNDE ÇIKMIŞTIK”

2006 Dünya Kupası’nda zaferin kıyısından dönmüş, o devir Zidane ve Materazzi içindeki olay maça damga vurmuştu. Dünya Kupası’nı kazanma yolunda son bir adımınız kalmışken, Zidane ve Materazzi içindeki olay olmasaydı farklı bir sonuç olur muydu?

Açıkçası bilemiyorum ve asla da bilemeyiz. Futbolda hiç bir vakit kesin öngörüler olmaz. Kendi hayat ideolojim gereği değiştiremeyeceğim bir şey olunca asla keşke demem. Misal bir mantıkla Türk Ulusal Kadrosu daha fazla gol atsaydı Dünya Kupasına katılabilirdi diye de düşünülebilir. Lakin bu biçimde fikirlerin kimseye yararı yok. Zidane ile Materazzi içindeki hadise gerçekleşti ve bunun Dünya Kupasını gölgelemesini muhakkak istemem. Dediğim üzere olay oldu ve bitti. Asla keşke dememeliyiz. ötürüsıyla şu anda bu niyetlerin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Olan oldu, geçmişi değiştiremeyiz ve mutlaka de kendisine karşı rastgele bir kırgınlığım yok. Şunu da eklemem lazım ki finale kadar çıkabildiysek esasen bunu da Zidane’a borçluyuz. Şayet geçmişe dönük kanılarda bulunacaksak evvela Zidane’ın hakkını vermeli ve finale onun yardımıyla çıktığımızı da söylemek gerek. ötürüsıyla benim için bu durum yalnızca hayatımızın kapanmış bir kısmı. Ayrıyeten Zidane, nitekim efsane bir teknik yönetici oldu.

http://instagr.am/p/CnBkhOKKoNQ/

“CRISTIANO RONALDO’NUN TERCİHİ KENDİSİNİ ÇOK GERİYE GÖTÜRECEKTİR”

Geçtiğimiz aylarda Manchester United ile sorun yaşayan ve Suudi Arabistan’a transfer olan Cristiano Ronaldo’nun tercihiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bence Cristiano Ronaldo’nun Avrupa liglerine dönme talihi bitti. Geçenlerde Newcastle-Arsenal maçını izliyordum. Ronaldo’yu şu anda bu biçimde karşılaşmalarda hayal edemiyorum. Seneye 39 yaşında olacak. Bir yıl boyunca hayli farklı bir ligde oynayacak ve bu süreç kendisini epeyce geriye götürecektir. İngiltere, Almanya, İspanya üzere büyük liglerden uzak kalırsanız geriye gitmeniz aslına bakarsan kaçınılmaz. ötürüsıyla Avrupa’ya dönmesinin imkânsız olduğunu düşünüyorum. Ronaldo’nun Portekiz Ulusal Kadrosundaki son maçını izledim. Kendisi artık gözlerin üzerinde olduğu o eski oyuncu değil. Evet, hala uygun bir oyuncu. Lakin eski kusursuz günlerinden epey uzak.