Son dakika haberi! Türkiye’nin EURO 2024 Elemeleri’ndeki mümkün rakipleri belirli oldu

bencede

New member
Almanya’da düzenlenecek olan UEFA EURO 2024 elemeleri için kümeler ve Uluslar C Ligi’nde küme önderi olduğumuz için playoff’taki rakiplerimiz belirli oldu. EURO 2024 Elemeleri’nin akabinde finallere katılan ekipler, 2024 yazında Almanya’da düzenlenen turnuvada uzunluk gösterecek. EURO 2024 Elemeleri için düzenlenecek kura çekimi, 9 Ekim Pazar günü gerçekleşecek.

ELEMELER İÇİN TARİH

Elemeler 23-25 Mart 2023’te başlayacak ve 19-21 Kasım 2023 tarihlerinde oynanacak maçlarla eleme kümeleri sona erecek. Play-off yarı final maçları 21 Mart’ta oynanacak, final müsabakaları ise 26 Mart’ta yapılacak. Finallerde kazanan 3 grup turnuvaya gidecek.


TURNUVA FORMATI

Elemelerde 10 kümede toplam 53 grup gayret edecek. Kümelerin 7’si 5 ekipten oluşurken 3’ü ise 6 kadrodan oluşacak.

EURO 2024 Elemeleri’nde kümesini birinci iki sırada bitiren 20 ekip direkt Avrupa Şampiyonası’na katılacak. Almanya ise mesken sahibi kontenjanıyla eleme oynamadan turnuvada yer alacak.

24 kadrodan oluşacak turnuvaya katılacak son üç kadro ise EURO 2024 Elemeleri’nde başarısız olan gruplar içinde Uluslar Ligi’nde alınan sonuçlara nazaran belirlenecek.

Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde başarısız olan kadrolar içinden Uluslar Ligi puan sıralamasına göre belirlenecek gruplar play-off oynayacak. Tek ayaklı yarı final ve final maçlarının akabinde kazananlar muhakkak olacak.

GRUPTAN ÇIKAMAZSAK PLAYOFF

A Ulusal Grubumuz, Frankfurt’ta 9 Ekim’de küme kura çekimine 4. torbadan dahil olacak. A Ulusal Ekibimiz, kümeden çıkamazsa playoff’a yükselecek.


PLAY-OFF RAKİPLERİ

İşte Playoff’taki olası rakiplerimiz


Yunanistan

Kazakistan

Gürcistan

EURO 2024 TORBALARI

UEFA Uluslar Ligi’nde maçların tamamlanmasının akabinde gözler EURO 2024’e çevrildi. Avrupa Şampiyonası’na gitmek için kıyasıya çaba verecek ekipler için torbalar şöyle gerçekleşti:

1. TORBA

Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Danimarka, Portekiz, Belçika, Macaristan, İsviçre, Polonya

2. TORBA

Fransa, Avusturya, Çekya, İngiltere, Galler, İsrail, Bosna Hersek, Sırbistan, İskoçya, Finlandiya

3. TORBA

Ukrayna, İzlanda, Norveç, Slovenya, İrlanda, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, İsveç, Ermenistan

4. TORBA

TÜRKİYE, Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, Lüksemburg, Azerbaycan, Kosova, Bulgaristan, Faroe Adaları, Kuzey Makedonya

5. TORBA

Slovakya, Kuzey İrlanda, Güney Kıbrıs, Belarus, Litvanya, Cebelitarık, Estonya, Letonya, Moldova, Malta

6. TORBA

Andorra, San Marino, Lihtenştayn

TÜRKİYE, ULUSLAR LİGİ’NDEN EURO 2024’E GİDEBİLİR Mİ?

Uluslar C Ligi’nde kümesini dorukta tamamlayan Türkiye, tıpkı ligde en çok puan toplayan 4 ekipten biri. Bu niçinle Ulusal Ekip , Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde başarısız olsa bile play-off oynama talihine sahip.

Avrupa Şampiyonası Elemeleri sonuçlanmadığı için çabucak hemen Uluslar Ligi’nden play-off oynayacak gruplar belirli değil. Lakin mevcut sıralamaya nazaran C Ligi’nde en çok puana sahip ekipler şöyle: Türkiye, Yunanistan, Kazakistan ve Gürcistan. (Skorer)
 
Üst